בכיר ישראלי: "טענות ארה"ב שקריות, כך לא נוהגת ידידה"

מחריפה המחלוקת סביב הפרסום בארצות הברית לפיו בכירי המוסד הביעו התנגדות להטלת סנקציות נוספות על אירן: לאחר שמוקדם יותר הכחיש ראש המוסד כי טען דברים ברוח זו, תוקף בכיר ישראלי את ההתנהלות האמריקנית: "חשיפת הדברים, גם לו לא היו מסולפים, היא חריגה בוטה מהכללים הנהוגים"

ראש המוסד במוקד הפרשה (פלאש 90)

על רקע המחלוקת סביב ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון בתחילת מרס, גורמים בישראל תוקפים הערב (חמישי) בחריפות את ממשל אובמה - וזאת בעקבות הדיווח האמריקני על כך שבכירים במוסד הזהירו מפני הטלת סנקציות נוספות על אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הטענות השקריות נגד ראש המוסד הועלו על ידי האמריקנים אתמול, וזאת למרות מסר שהעביר להם כבר שלשום שר המודיעין שטייניץ", אמר בכיר ישראלי לחדשות 2. לדברי הבכיר, בישראל הבהירו כי בדקו את רישומי השיחות בין ראש המוסד לבין משלחת סנאטורים והדגישו כי פרדו לא אמר את הדברים המיוחסים לו.

"חשיפת הדברים של ראש המוסד, גם לו לא היו מסולפים, היא חריגה בוטה מכל הכללים הנהוגים", אמר הבכיר בישראלי. "כך לא מתנהגות ידידות, אסור שמידע מפגישה חשאית ידלוף החוצה".

"כך לא נוהגות ידידות" (AP)

"לא הזהרנו את ארה"ב מסנקציות"

מוקדם יותר הערב הכחיש המוסד את הפרסומים לפיו גורמים בכירים בארגון הזהירו אמריקנים מפני הצעת החוק המתגבשת בקונגרס שנועדה להטיל סנקציות נוספות נגד אירן. "ראש המוסד לא אמר שהוא מתנגד לסנקציות נוספות נגד אירן", נמסר מהמוסד בתגובה לדיווח.

"ראש המוסד תמיר פרדו נפגש ב-19 בינואר 2015 עם משלחת סנאטורים אמריקנים", טענו במוסד. "הפגישה התקיימה לבקשת הסנאטורים ובאישור ראש הממשלה. ראש המוסד הדגיש בפגישה את האפקטיביות יוצאת הדופן של הסנקציות, המוטלות על אירן מזה מספר שנים, בהבאת אירן לשולחן המשא ומתן".

אי הבנה בפגישה עם הסנאטורים? (רויטרס)

"ראש המוסד ציין כי בניהול המשא ומתן עם אירן יש להתנהל עם 'גזרים ומקלות' וכיום חסרים 'מקלות'", הוסיפו. "ראש המוסד ציין מפורשות כי ההסכם המתגבש עם אירן הוא רע ועלול להביא למרוץ חימוש אזורי".

שלשום אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי גורם מודיעין ישראלי בכיר אמר למשלחת הסנאטורים כי הטלת סנקציות נוספות תהיה "כמו לזרוק רימון לתוך התהליך".