אובמה וקרי: לא נפגוש את נתניהו

אחרי הביקורת על כך שהזמנת רה"מ לנאום בפני הקונגרס לא תואמה עם הממשל - מגיעה התגובה? בבית הלבן הבהירו כי הנשיא לא ייפגש עם נתניהו "כדי לא ליצור מראית עין של השפעה על הבחירות בישראל"

כתף קרה מוושינגטון: הבית הלבן הודיע הערב (חמישי) באופן רשמי כי הנשיא האמריקני ברק אובמה לא ייפגש עם ראש הממשלה נתניהו בביקורו של האחרון בארצות הברית בעוד כחודש וחצי - וזאת כדי להימנע ממראית עין של השפעה על מערכת הבחירות בישראל. זמן קצר לאחר מכן הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי גם מזכיר המדינה ג'ון קרי לא ייפגש עם נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בהתאם לנוהל עקרוני בן שנים רבות, הנשיא לא ייפגש עם ראש מדינה או מועמדים אחרים להנהגת מדינה בסמיכות לבחירות במדינות שהם מייצגים", מסרה דוברת הבית הלבן ברנדט מיהאן. קודם לכן נודע כי נאומו המתוכנן של נתניהו מול שני בתי הקונגרס בארצות הברית בנושא האיום האירני נדחה לבקשתו - ויתקיים שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת ה-20.

"לבקשתו, ראש ממשלת ישראל יישא דברים בפני הקונגרס ב-3 במרס", כתב מנהיג הרוב הרפובליקני ג'ון ביינר בעמוד הטוויטר שלו. "כך הוא יוכל להשתתף גם בכינוס איפא"ק שייערך בוושינגטון". משמעות הדבר היא כי נתניהו ינאם בארצות הברית שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת ה-20.

לעומת זאת, מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "נתניהו נענה בחיוב להזמנת יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, בשם ההנהגה הדו-מפלגתית של בית הנבחרים והסנאט, לשאת דברים בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס. ראש הממשלה צפוי להגיע לארה"ב בתחילת חודש מרס וישתתף גם בוועידת איפא"ק". מטעמו של נתניהו נטען כי "הנאום בפני שני בתי הקונגרס יעניק לראש הממשלה אפשרות להודות לנשיא ברק אובמה, לקונגרס ולעם האמריקני על תמיכתם בישראל".

הבית הלבן: "חריגה מהפרוטוקול"

ההודעה על הנאום הצפוי של נתניהו עוררה זעם בממשל אובמה לאחר שנודע להם על ההזמנה רק באמצעות כלי התקשורת, מבלי שביקורו תואם עמם. "האירוע הזה הוא חריגה מהפרוטוקול", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.

"לא רגיל ללמוד על הביקור כך" (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אומנם הבהיר כי ראש הממשלה נתניהו יתקבל בארצות הברית בברכה בכל מועד, אך הודה כי הנוהל המקובל להזמנת ראשי מדינות הופר. "זה לא רגיל ללמוד על הביקור ממשרדו של מנהיג הרוב בקונגרס", אמר.

עתירה נגד שידור הנאום

גם במערכת הפוליטית לא קידמו בברכה את הנאום של נתניהו במועד סמוך כל כך לבחירות. מספר 30 ב"מחנה הציוני", עו"ד אלדד יניב, מיהר לנסח עתירה לוועדת הבחירות המרכזית נגד שידור נאומו של נתניהו בפני בתי הקונגרס בטענה כי מדובר בתעמולת בחירות.

"ההזמנה נראית כניסיון להתערב לטובת נתניהו בבחירות בישראל", טען יניב בעתירה. "ברור שנאומו של נתניהו, שיועבר בשידור חי בערוצי התקשורת השונים, יכלול דברי תעמולת בחירות אסורים על פי דין".

גם אחרים במערכת הפוליטית יצאו נגד נתניהו. ״גם ביבי קורא סקרים, וכדרכו בקודש הוא מגיב בהיסטריה ורץ לארגן לעצמו ׳הזמנה׳ לנאום בוושינגטון", תקף ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני. "ההזמנה הזו, שכפי הנראה נעשתה ללא תיאום עם הבית הלבן, עלולה לפגוע עוד יותר ביחסים המעורערים ממילא של ביבי עם הממשל, אך לנתניהו מעולם לא הייתה בעיה להקריב את האינטרסים החיוניים של ישראל למען פוטו-אופ (הזדמנות צילום)״.