פרס: "זה הזמן לשלום, אסור להחמיץ אותו"; אבו מאזן: "הדור החדש מאבד סבלנות"

הכינוס הכלכלי העולמי WEF בירדן התרכז היום בדיון נרחב על הסכסוך הישראלי-פלסטיני: תחילה נשא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן דברים, ואחר כך עלה גם נשיא המדינה שמעון פרס לנאום. אבו מאזן הזהיר מ"ייאוש", כלשונו, ופרס השיב לו בנאום אופטימי שגינה את הסקפטיות. הוא גם הבהיר: "זה הזמן לשלום, אסור להחמיץ אותו"

מפגש מדיני. אבו מאזן, פרס וקרי, הערב (רויטרס)

הכינוס הכלכלי העולמי בירדן נמשך, ויארח היום את נשיא המדינה שמעון פרס. לאחר שאמש הצהיר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הוא עדיין מאמין בתהליך המדיני עם ישראל, ישמיע היום הנשיא הישראלי מסרים דומים. את נאומו של נשיא המדינה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הכינוס בשיתוף הנשיא שמעון פרס, פתח יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ששב לדבר בפני הפורום, אחרי שנאם שם גם אמש. יו"ר הרשות הפלסטינית קרא לישראל לסגת מהשטחים בתמורה להכרה. "אני שמח שיש פה ישראלים ופלסטינים שחשים שיש צורך בשינוי ואנשי עסקים שמאמינים בפתרון שתי המדינות, בדמות מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, שתחיה בשלום לצד ישראל", ציין אבו מאזן.

פרס בביקורו בירדן (AP)

מיד אחר כך הזהיר יו"ר הרשות הפלסטינית - "הדור החדש מתחיל לאבד את הסבלנות כי מה שהם רואים על הקרקע גורם להם לחוסר תקווה לשתי מדינות בעתיד, לכן אנחנו מזהירים מייאוש". אבו מאזן הוסיף והתייחס גם ליוזמה הערבית. "איך אפשר להחמיץ הזדמנות כזאת?", תהה יו"ר הרשות.

פרס: "אין לנו אויבים, יש רק אויבים לשלום"

מיד אחריו עלה גם נשיא המדינה שמעון פרס לנאום על הבמה, והדגיש בתחילת דבריו את הדור החדש והתקווה לעתיד שהוא כה מרבה לדבר עליהם. "המזרח התיכון מבורך בדור צעיר, 99 מיליון מהם כבר "און-ליין". הם משתמשים בכלים חדשים, האביב הערבי עשוי להיות הזדמנות להתפתחות. המדע קורא לשיתוף פעולה. הוא מקדם הזדמנויות חדשות, שיוויון, וזכויות לנשים. אסור לאבד את החזון לפיתוח באזור הזה".

"אנחנו מושיטים ידינו לכל המדינות", הוסיף פרס וטען, "אין לנו אויבים, יש רק אויבים לשלום. האירנים הם לא אויבים שלנו, רק ההנהגה האירנית היא כזו. העולם לא יכול לקבל את האמביציות הלוחמניות שלהם, ואת פיתוח אמצעי הלחימה וההתחמשות".

פרס הוסיף וציין את חשיבות המשא ומתן עם הפלסטינים. "אנחנו ושכנינו צריכים לחזור לשולחן המשא ומתן ולהביא שלום. אבו מאזן - אתה פרטנר שלנו", אמר פרס לחברו שישב באולם, "אתה שותף לתקוותינו ומאמצינו לשלום, ואנחנו שותפים לשלך. אנחנו לא צריכים להרשות לקשיים לנצח אותנו".

"ההיסטוריה תשפוט אותנו לפי התוצאות. הקשיים של היום יחווירו באורו של השלום", טען נשיא המדינה. "אנחנו צריכים להיפטר מפסימיות. מלחמה היא לא בלתי נמנעת - שלום הוא בלתי נמנע. אנחנו מעריכים את נוכחותו של מזכיר המדינה ג'ון קרי, והוא מביא איתו מומנטום מרשים לפיתוח השלום".

"הסכמנו על קרקע משותפת", אמר פרס, "הכרה בהקמת שתי מדינות לשני עמים, החיות זו לצד זו בשלום ובחירות. אנחנו יודעים שהשלום נחוץ לנו ונבנה עלינו. אני יודע מניסיון כמה קשות ההחלטות האלה קשות בשני הצדדים, אבל זה הזמן, ואסור לנו להחמיץ זאת. המנהיגים צריכים לומר כן לשלום, לוותר על הקשיים, וללכת לקראת מחר חדש".

"יש עדיין פצע מדמם, והוא הטבח בסוריה", התייחס נשיא המדינה גם למלחמת האזרחים, "ישראל לא מתערבת בנושא הזה. אנחנו תומכים במאמצים האמריקנים, אנחנו לא מתערבים, אך גם לא אדישים". "שלום צריך להיעשות בין בני אדם, ולא רק בין ממשלות. אני כאן כדי להביע את רצונו של עמי להביא לסופו של הסכסוך ולהתחיל בעידן של שלום", הוסיף הנשיא לקראת סיום דבריו.

הוא פנה שוב לעמיתו הפלסטיני - "אני לא עניתי לטענותייך, אבו מאזן, ואומר לך למה. כשהקמתם את הרשות הפלסטינית המצב היה רע יותר. כל המחלוקות עמוקות וחשובות לכולנו, והן צריכות להיפטר מסביב לשולחן. אתם תופתעו כמה אפשר להשיג בפגישות מאורגנות. אני יכול להבין את הטענות שלכם, ובטוח שאתם מבינים את שלנו, אבל צריך לשבת יחד ולפתור אותן. זה יכול להיות עתיד של שלום, זה צריך להיות עתיד של שלום. בואו נעשה זאת", סיים הנשיא את נאומו, לקול תשואות רמות מהקהל.

הנשיא נפגש גם עם המלך הירדני

פרס כבר הספיק לקיים היום פגישת עבודה עם המלך עבדאללה ה-2 בשולי כנס הפורום הכלכלי העולמי. "שני המנהיגים הדגישו כי פתרון שתי המדינות הינו הפתרון הישים היחיד לסיום הסכסוך, להשגת שלום בין הפלשתינים וישראל ולהגביר את הבטחון והיציבות באזור", נכתב בהודעת בית הנשיא שליוותה את הפגישה, "שני המנהיגים דנו בדרכים לחידוש משא ומתן לשלום באזור, ובדרכים להתגבר על המכשולים עימם מתמודד תהליך השלום".

"המלך עבדאללה הדגיש את חשיבות יוזמת השלום הערבית כדי ליישם שלום סופי והוגן באזור. הנשיא פרס הדגיש כי זהו הזמן לקידום השלום, אשר יסייע לבנות עתיד טוב יותר לדורות הבאים, והודה למלך על מאמציו לקידום השלום בין ישראל לפלשתינים", ציינו עוד בהודעה הרשמית, "שני המנהיגים שיבחו את מאמצי ארצות הברית, בהובלת מזכיר המדינה ג'ון קרי, לחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלשתינים".

נפגשו בשולי הוועידה. פרס ועבדאללה (לע"מ)

"זו הזדמנות חשובה להדגיש שוב את רצוננו לא לבזבז עוד זמן ולחזור לשולחן המשא ומתן", אמר היום פרס וסיפק את קווי היסוד הכלליים של נאומו הערב, "יש להשלים אותו עם הפלסטינים בהקדם האפשרי". "אין צורך לשריין את העמדות לפני משא ומתן", הוסיף ואמר היום פרס לחדשות 2, עוד לפני נאומו, "כל צד יבוא עם עמדותיו ובשביל זה יש מו"מ. זאת הבעיה המסובכת ביותר. זה קשה אך לא מייאש". פרס סיפק לעיתונאים ציטוטים גם בנושאים נוספים - "איני מכיר אף ישראלי שמציע להתערב בסוריה", טען.

לאחר שספג היום ביקורת מצידו של השר יובל שטייניץ הבהיר גם -"אני מייצג את הערכים ואני מתאם את עמדותיי ככל האפשר עם הממשלה. המנדט שלי הוא של המדינה. אם שר אומר שאני לא מייצג זאת הבעיה שלו. לא קראתי לחזור לקוי 67'". באשר ליוזמת השלום הערבית אמר הנשיא כי "יש להבחין בין התוכן לעצם ההצעה. עצם ההצעה חשוב. על התוכן יש ויכוח צריך לדון".

הוא הספיק להתייחס גם לקריסתה של חברת בטר פלייס. "אני לא מבין בעניינים ניהוליים. הרעיון היה נכון ונשאר נכון. רב המדינות עוברות למכוניות חשמליות", הצהיר הנשיא.