יו"ר הרשות אבו מאזן: "יש עוד סיכוי לשלום"

על רקע המאמצים לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים, הצהיר היום יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן כי כל עוד זה תלוי בו עדיין יש סיכוי לשלום. "אני מזמין את הישראלים להפוך את מאמצי השלום למציאות", אמר. גם מלך ירדן עבדאללה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הצטרפו לקריאה לחידוש השיחות - וללא תנאים מוקדמים

איתות פלסטיני לחידוש המו"מ: יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן בירך היום את מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על מאמציו לקדם את תהליך השלום והצהיר כי הסיכוי להגעה להסכם עם ישראל עוד קיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש עדיין פתח לשלום. אני מזמין את הישראלים לגרום לשלום להפוך למציאות", הצהיר יו"ר הרשות מעל בימת הכינוס הכלכלי העולמי בירדן. לדבריו של אבו-מאזן, הוא מעוניין לקיים מו"מ עם ישראל תוך סיום הבנייה בהתנחלויות והכיבוש הישראלי בשטחי יהודה ושומרון ולהביא לשחרורם של האסירים הפלסטיניים מבתי הכלא בישראל.

"אנחנו תומכים במאמציו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים. אם הוא ייכשל, הפלסטינים יהיו אלה שיפסידו יותר מכל ", הצהיר ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת.

"השאלה היא האם הממשלה בישראל באמת מאמינה בפתרון שתי המדינות, כי בכל פעם שניצבה בפניה האפשרות לבחירה בין שלום להתנחלויות, היא בחרה בהתנחלויות", האשים עריקאת. "זהו המכשול העיקרי לשלום וזה שמעכב את השיחות בין הצדדים. אנחנו הפלסטינים רוצים מעשים ולא מילים מנתניהו".

מחר: פרס ייצא לכנס הכלכלי ויוועד עם בכירים

גם מלך ירדן עבדאללה, המארח את הכנס במדינתו, מצא לנכון להתייחס לסוגיה הישראלית-פלסטינית והפציר בצדדים לשוב בחזרה לשולחן המשא-ומתן: "השיחות חייבות להתחדש - ועם אמונה בכך שיצליחו".

בהמשך דבריו קרא עבדאללה לישראל לחדול מבנייה בהתנחלויות, אך עם זאת גם הביע תמיכה בעמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו, להתחיל בשיחות ללא תנאים מוקדמים - עיקרון שגם מזכיר המדינה קרי דבק בו לצורך חידוש השיחות.

מחר ייצא לכנס גם נשיא המדינה שמעון פרס, זאת לאחר שדן עם ראש הממשלה נתניהו על הנושאים המרכזיים עליהן ישוחח עם מנהיגים בולטים מהעולם הערבי שיגיעו אליו, כמו מזכ"ל הליגה הערבית ונציגים ממצרים, לוב, עיראק, בחריין, מרוקו, קטאר ועוד.

נתניהו עם קרי במהלך ביקורו בארץ, שלשום (עמוס בן גרשום, לע"מ)

"זה הזמן להחלטות קשות"

אמש קרא מזכיר המדינה האמריקני להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, אך הצהיר כי היא לא אמורה להפריע לצדדים לחדש את השיחות ביניהם, זאת מכיוון שבסופו של התהליך, יהיו למדינה היהודית והמדינה הפלסטינית גבולות ברורים ומוסכמים.

"יש לתת שבוע או שבועיים לשני הצדדים כדי לחשוב", הצהיר קרי במהלך ביקורו בישראל. "איננו רוצים להיתקע בוויכוחים על התנאים המוקדמים למשא ומתן, אלא ששני הצדדים יהיו ממוקדי מטרה לגביו. זה הזמן לקבל החלטות קשות על מנת לחדש את השיחות".