וויליאם הייג: "ישראל מאבדת את תמיכתה בבריטניה"

שר החוץ הבריטי תקף בחריפות את הבנייה הישראלית בשטחים ואמר כי ככל שהזמן עובר, ישראל מאבדת את תמיכתה בבריטניה ובשאר מדינות אירופה. בראיון לרשת "סקיי ניוז" אמר הייג: "אם התהליך המדיני ייכשל, ישראל לא תוכל עוד להגדיר עצמה כיהודית ודמוקרטית"

"לא תוגדר יהודית ודמוקרטית", הייג ונתניה (AP)

"ישראל איבדה חלק נכבד מתומכיה בבריטניה ובמדינות נוספות באירופה", כך אמר שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג בראיון לרשת "סקיי ניוז" בעקבות דבריו של השר יובל שטייניץ, לפיהם הפעילות האנטי-ישראלית בבריטניה גוברת בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"את הדברים האלה אני מנסה לחדד ולהדגיש למנהיגים הישראלים - בגלל הבנייה בהתנחלויות - שאותה אנו מגנים", טען הייג והוסיף: "אנחנו לחלוטין לא מסכימים עם בניית ההתנחלויות בשטח כבוש. ישראל היא מדינה שאנו עובדים איתה במישורים רבים, אך אנחנו לא מסכימים להתנחלויות".

"מודאגים מההסתה בבריטניה", שטייניץ (רויטרס)
דבריו של הייג, העורך בימים אלה ביקור מדיני בישראל, מגיעים בעקבות ראיון שהעניק השר לענייני מודיעין ואסטרטגיה, יובל שטייניץ, ל"דיילי טלגרף" בו אמר כי ישראל מודאגת מהעלייה בפעילות ההסתה נגד ישראל בבריטניה. בראיון טען שטייניץ כי "באופן מסורתי יש לנו יחסים טובים עם בריטניה וכעת יש גם שיתוף פעולה מודיעיני מוצלח, אבל אנחנו מודאגים מפעילויות האיבה וההסתה המתרחשות באמצעות התקשורת הבריטית וכן על ידי ארגונים לא ממשלתיים".

"ישראל לא תוכל להגדיר עצמה יהודית ודמוקרטית"

"אנחנו מעוניינים לראות גם את הישראלים וגם את הפלסטינים מתחייבים בכנות לתהליך השלום כל עוד ישנו עדיין סיכוי לפתרון שתי מדינות לשני עמים", הבהיר הייג והזהיר כי חלון ההזדמנויות לפתרון הסכסוך הולך ונסגר במהירות: "כישלון בתהליך משמעו כי ישראל לא תוכל עוד לעמוד בהגדרות היקרות לה מכל - מדינה יהודית ודמוקרטית".

במהלך ביקורו בגדה המערבית, הגיע הייג להתיישבות הבדואית חאן אל-אחמר, שעל פי הדיווח ב"סקיי ניוז", נמצאת על סף פינוי כפוי בעקבות הרחבת הבנייה בהתנחלויות. בשיחה עם ראשי הכפר הבדואי אמר הייג כי "אנחנו (בריטניה) מגנים בחריפות את הבנייה בהתנחלויות ומכירים בכך שהן מהוות איום ממשי על פתרון שתי המדינות".

אתמול, בפתח פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס שר החוץ הבריטי למאמצים להניע תהליך שלום באזור ואמר כי "השלום במזרח התיכון הוא עדיפות עליונה לבריטניה ולעולם. אנו מעודדים את כל הנוגעים בדבר להתקדם בתהליך ולהנהיג באומץ ובהחלטיות שיאפשר להצלחה להתרחש ולמנוע צעדים שיפגעו בה".