שר החוץ הבריטי נפגש עם נתניהו: "השלום במזה"ת נמצא בעדיפות עליונה"

וויליאם הייג קיים היום פגישת עבודה בירושלים עם ראש הממשלה שבה דנו, בין היתר, במאמצים לקדם תהליך מדיני עם הפלסטינים . השניים התייחסו גם לאיום האירני ולמתיחות בגבול עם סוריה, והצהירו כי יפעלו יחד לטפל בנושאים האלו

הייג ונתניהו בפתח פגישתם, היום (AP)

לאחר שנפגש מוקדם יותר היום עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, בשעות הצהריים נפגש ראש הממשלה נתניהו גם עם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג, ודן עימו בחידוש המשא ומתן עם הפלסטיני כמו גם באיומים מכיוון סוריה ואירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח הפגישה התייחס הייג למאמצים להניע תהליך שלום באזור ואמר כי "השלום במזרח התיכון הוא עדיפות עליונה לבריטניה ולעולם. אנו מעודדים את כל הנוגעים בדבר להתקדם בתהליך ולהנהיג באומץ ובהחלטיות שיאפשר להצלחה להתרחש ולמנוע צעדים שיפגעו בה".

בהמשך דבריו התייחס שר החוץ הבריטי לאיום הגרעין האירני ואמר: "ישראל היא ידידה חשובה ושותפה אסטרטגית של בריטניה, ואנו מחויבים לביטחונה". הייג הדגיש כי לארצו "דאגה עמוקה בנוגע לתכנית הגרעין של אירן. אנו תומכים בגישה של סנקציות ומשא ומתן, אך שלא יהיה ספק בליבו של איש לגבי הנחישות שלנו בנושאים אלה".

"המצב המידרדר בסוריה עלול לערער את האזור כולו"

הייג ונתניהו התייחסו לדוחות האחרונים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. ראש הממשלה אמר כי "הדוח האחרון של סבא"א מראה בבירור שאירן ממשיכה לפתח את תכנית ההעשרה הגרעינית שלה. ברור שלמרות הלחץ הכלכלי והדיפלומטי, הקהילה הבין-לאומית לא הצליחה עד עכשיו למנוע מאירן לשקוד על תכנית הנשק הגרעיני שלה".

עוד הצהירו השניים בפתח פגישתם כי ידונו במתיחות עם סוריה ובמלחמת האזרחים המתמשכת במדינה. "הגעתי מירדן, מפגישות עם האופוזיציה הלאומית בסוריה, בניסיון להתקדם לעבר פתרון דיפלומטי בסוריה", אמר הייג, וראש הממשלה נתניהו הוסיף: "המצב המידרדר בסוריה ממביא עמו טרגדיה אנושית איומה, אך גם עלול לערער את האזור כולו".

בטרם נכנסו לפגישה האישית, ללא נוכחות המצלמות, ביקש נתניהו להביע את תנחומיו בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית אמש בלונדון. "אנו שולחים את תנחומינו למשפחה ולכל העם הבריטי. אנו חווינו זוועות כאלו, ומזדהים עמוקות. שנינו ניצבים לקרב מול הברבריות הזאת והטרור במדינותינו ובכל העולם". שר החוץ הבריטי אמר בתגובה כי "לעולם לא נוותר לטרור בבריטניה, ואנו מכירים בחשיבות של ניצחון על הטרור. את זה מבינים היטב גם פה בישראל".