תמיר פרדו: לא אמרתי לאמריקנים שלא להחריף את הסנקציות נגד אירן

ראש המוסד מכחיש את הדיווח ברשת בלומברג לפיו הוא ובכירים נוספים במוסד הביעו בפני בכירים בוושינגטון התנגדות להצעת החוק שתטיל סנקציות נוספות על אירן - עמדה הפוכה מזו של נתניהו

ראש המוסד, תמיר פרדו (רויטרס)

המוסד לא התנגד לסנקציות נוספות: שעות ספורות לאחר הדיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, הכחיש המוסד את הפרסום לפיו גורמים בכירים בארגון הזהירו אמריקנים מפני הצעת החוק המתגבשת בקונגרס שנועדה להטיל סנקציות נוספות נגד אירן. "ראש המוסד לא אמר שהוא מתנגד לסנקציות נוספות נגד אירן", נמסר מהמוסד בתגובה לדיווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראש המוסד תמיר פרדו נפגש ב-19 בינואר 2015 עם משלחת סנאטורים אמריקנים", טענו במוסד. "הפגישה התקיימה לבקשת הסנאטורים ובאישור ראש הממשלה. ראש המוסד הדגיש בפגישה את האפקטיביות יוצאת הדופן של הסנקציות, המוטלות על אירן מזה מספר שנים, בהבאת אירן לשולחן המשא ומתן".

"ראש המוסד ציין כי בניהול המשא ומתן עם אירן יש להתנהל עם 'גזרים ומקלות' וכיום חסרים 'מקלות'", הוסיפו. "ראש המוסד ציין מפורשות כי ההסכם המתגבש עם אירן הוא רע ועלול להביא למרוץ חימוש אזורי".

בלומברג: חילוקי דעות בין רה"מ למוסד

על פי הדיווח הבוקר (חמישי) בבלומברג, הכוונה להטיל סנקציות נוספות יצרה חילוקי דעות בין המוסד לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, כיוון שלטענת בכירי המוסד הסנקציות נגד אירן יפגעו במאמצים להגיע להסכם גרעין עמה.

ממשל אובמה משתמש בחילוקי הדעות האלו כדי לטרפד את הצעת החוק, על פיה הסנקציות הנוספות יופעלו במידה והמשא ומתן הנוכחי בנושא הגרעין ייכשל.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס אתמול לעמדה המתנגדת למגעים עם אירן - עמדה שהשמיע גם נתניהו פעמים רבות: "הקולות שמתנגדים עכשיו הם אותם אנשים שהגדירו את ההסכם הזמני כאסון ואמרו שהוא יקדם את תכנית הגרעין. למעשה זה עשה בדיוק את ההיפך - ההסכם הפחית את ריכוז האורניום".

מזכיר המדינה חשף גם את דבר ההתנגדות הישראלית להוספת הסנקציות. לדבריו, גורם ישראלי מודיעיני בכיר אמר למשלחת הקונגרס שביקרה לאחרונה בישראל כי הטלת סנקציות נוספות תהיה "כמו לזרוק רימון לתוך התהליך". לאור זאת, קרי הבהיר כי ארצות הברית רוצה "לנהל דיון אחראי על הדרך להתקדם, אבל אנחנו מחויבים למנוע נשק גרעיני מאירן".

על פי הצעת החוק, אם לא יגיעו אירן והמעצמות להסכם כולל בנושא הגרעין עד תום המשא ומתן בסוף חודש יוני, יוטלו הסנקציות הנוספות. הנשיא האמריקני ברק אובמה איים כי יטיל וטו על ההצעה אם תאושר בקונגרס.

(AP)

בתוך כך, הוזמן נתניהו לנאום ב-11 בפברואר בדיוק בנושא זה. מאחורי ההזמנה עומדות שתי המפלגות האמריקניות, הדמוקרטית והרפובליקנית. זו אמורה להיות הפעם השלישית שראש הממשלה ינאם מול בתי הקונגרס.

"אני מקווה שראש הממשלה נתניהו ידגיש את האיום הממשי שהאסלאם הקיצוני ואירן מציבים לביטחונה של ארצות הברית ולדרך החיים האמריקנית", אמר מוקדם יותר יוזם הצעת החוק מנהיג הרוב הרפובליקני ג'ון ביינר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי נתניהו שוקל לפגוש בביקורו גם את הנשיא אובמה.

ההזמנה מצד ביינר נחשבת למהלך מתריס נגד נשיא ארצות הברית ברק אובמה, המבקש לא להחריף את הסנקציות על אירן. אובמה אף איים באחרונה להטיל וטו בנושא.