לבני: "הימים הקרובים קריטיים למו"מ"

שרת המשפטים, הממונה גם על התהליך המדיני מול הפלסטינים, נועדה היום עם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג ודנה עמו בניסיונות לחידוש המשא ומתן. "בריטניה נמצאת בהבנה מאוד עמוקה לאתגרים מסביבנו", ציינה לבני והבהירה - "יש הבדל בין ביקורת על מדיניות לאנטישמיות, וכל אמירה אחרת פוגעת באינטרס הישראלי"

שרת המשפטים ציפי לבני והממונה על המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים נועדה היום עם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג ודנה עמו באתגרים שעומדים בפני ישראל, בדגש על התהליך המדיני. "אפשר בקלות להיכנס שוב למשחק האשמות, אבל אני מציעה לכולם לא לעשות את זה, גם לפלסטינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המאמץ הזה צריך להיות של שני הצדדים. אפשר להיכנס בקלות למשחק האשמות, אבל אני מציעה לכולם, גם לפלטסינים, לא לעשות את זה עכשיו", אמרה לבני בטון נוקב, "זו המטרה האמריקנית, זה האינטרס הישראלי, ואני מאוד מקווה שגם בצד השני יבינו שזה האינטרס".

"הימים הקרובים יהיו חשובים וקריטיים בעניין הזה", ציינה הממונה על המו"מ, "ואני מקווה שכולם יבינו את זה". "פגשתי עכשיו את שר החוץ הבריטי", התייחס שרת המשפטים לפגישתה, "דיברנו על מערכת היחיסים בין המדינות. זו מערכת יחסים טובה וככה צריך להתייחס אליה. בריטניה נמצאת בהבנה מאוד עמוקה לאתגרים מסביבנו, וגם הם שותפים למאמצים להתניע את המשא ומתן".

"ישראל נתקלת בביקורת", הדגיש לבני, "אבל יש להבדיל בין ביקורת על מדיניות לאנטישמיות, וכל אמירה אחרת פוגעת קודם כל באינטרסים של מדינת ישראל והעם היהודי".

ראש הממשלה נתניהו: "רוצים להתניע מחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים"

מוקדם יותר נפגשו בלחיצות ידיים ובחיוכים רחבים ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בירושלים. נתניהו הקפיד לציין את מחוייבותו לקידום תהליך מדיני מול הפלסטינים, ואילו קרי - הדגיש מצדו את מחויבות ארצות הברית לטיפול בסוגייה הסורית.

בפתח פגישתם בירך נתניהו את קרי על ביקורו החוזר בירושלים. "אתה ידיד אישי ותיק וידיד ישראל זה שנים רבות. הידידות הזאת באה לידי ביטוי בביקורו ההיסטורי של הנשיא אובמה כאן בחודש מרס", אמר נתניהו. ראש הממשלה אף ציין כי הוא מרוצה מהחלטת הסנאט האמריקני אתמול להחריף את הסנקציות נגד אירן.

"מחוייבים לתהליך מדיני", פגישת נתניהו קר (AP)
נתניהו הבהיר כי לבד מאיום האירני, פגישתם של השניים תעסוק גם בקידום התהליך המדיני. "מעל הכל, מה שאנו רוצים לעשות הוא להתניע מחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים. אנו עובדים על כך יחד. זה משהו שאני רוצה בו ואתה רוצה בו. זה משהו שאני מקווה שגם הפלסטינים רוצים. אנו חייבים להצליח מהסיבה הפשוטה שכשישנו רצון, ישנה דרך" אמר נתניהו.

"לאף אחד אין אשליות בנוגע לסוריה"

מנגד ציין קרי את מחויבותה של ארצות הברית לתהליך המדיני, תוך שמירה על ביטחונה של מדינת ישראל. "אני מבקש לחזור ולהדגיש שארה"ב של אמריקה מחויבת, כפי שהיא תמיד הייתה ותמיד תהיה, לביטחון ישראל" הצהיר קרי. "אני מעריך את העובדה שראש הממשלה מקדיש אישית ממרצו כדי לסייע לנו בניסיון להגדיר את הצעדים שאנו נדרשים לעשות כדי למצוא את הדרך קדימה"

"פועלים לפתרון בסוריה" (מארק ניימן, לע"מ)

מלבד התהליך המדיני התייחס שר החוץ האמריקני גם להתחממות הגזרה מול סוריה, והבהיר כי ארצות הברית תמשיך לעמוד לצד ישראל, בכל התרחשות באזור. "לאיש אין אשליות. אנו מנסים לפתור את הדברים במו"מ, אך אנו גם מבינים שההרג המתמשך, הטבח שמתחולל וההתערערות האדירה של סוריה מתחילים לגלוש ללבנון ולירדן וכמובן שיש להם גם השפעה על ישראל. אני חושב שראש הממשלה יודע טוב יותר מכל אחד אחר מהי המשמעות של האיומים הביטחוניים הללו - טילי S-300 המגיעים מרוסיה או ממדינות אחרות, ומערערים את יציבות האזור", הצהיר.