נתניהו: "להתניע השיחות מול הפלסטינים"

ראש הממשלה בנינמין נתניהו קיים פגישה מדינית עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי. במהלך הפגישה בה נידונו ההתפתחויות האחרונות במזה"ת הצהיר נתניהו כי הוא מחויב להתנעת תהליך מדיני מול הפלסטינים. במקביל, הנשיא פרס נפגש עם נשיא צרפת לשעבר סרקוזי ודנו בסוגייה הסורית

"מחוייבים לתהליך מדיני", פגישת נתניהו קר (עמוס בן גרשום, לע"מ)

בלחיצות ידיים ובחיוכים רחבים נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, הבוקר בירושלים. נתניהו הקפיד לציין את מחוייבותו לקידום תהליך מדיני מול הפלסטינים, ואילו קרי - הדגיש מצדו את מחויבות ארצות הברית לטיפול בסוגייה הסורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח פגישתם בירך נתניהו את קרי על ביקורו החוזר בירושלים. "אתה ידיד אישי ותיק וידיד ישראל זה שנים רבות. הידידות הזאת באה לידי ביטוי בביקורו ההיסטורי של הנשיא אובמה כאן בחודש מרס", אמר נתניהו. ראש הממשלה אף ציין כי הוא מרוצה מהחלטת הסנאט האמריקני אתמול להחריף את הסנקציות נגד אירן.

נתניהו הבהיר כי לבד מאיום האירני, פגישתם של השניים תעסוק גם בקידום התהליך המדיני. "מעל הכל, מה שאנו רוצים לעשות הוא להתניע מחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים. אנו עובדים על כך יחד. זה משהו שאני רוצה בו ואתה רוצה בו. זה משהו שאני מקווה שגם הפלסטינים רוצים. אנו חייבים להצליח מהסיבה הפשוטה שכשישנו רצון, ישנה דרך" אמר נתניהו.

מנגד ציין קרי את מחויבותה של ארצות הברית לתהליך המדיני, תוך שמירה על ביטחונה של מדינת ישראל. "אני מבקש לחזור ולהדגיש שארה"ב של אמריקה מחויבת, כפי שהיא תמיד הייתה ותמיד תהיה, לביטחון ישראל" הצהיר קרי. "אני מעריך את העובדה שראש הממשלה מקדיש אישית ממרצו כדי לסייע לנו בניסיון להגדיר את הצעדים שאנו נדרשים לעשות כדי למצוא את הדרך קדימה"

"לאף אחד אין אשליות בנוגע לסוריה"

מלבד התהליך המדיני התייחס שר החוץ האמריקני גם להתחממות הגזרה מול סוריה, והבהיר כי ארצות הברית תמשיך לעמוד לצד ישראל, בכל התרחשות באזור. "לאיש אין אשליות. אנו מנסים לפתור את הדברים במו"מ, אך אנו גם מבינים שההרג המתמשך, הטבח שמתחולל וההתערערות האדירה של סוריה מתחילים לגלוש ללבנון ולירדן וכמובן שיש להם גם השפעה על ישראל. אני חושב שראש הממשלה יודע טוב יותר מכל אחד אחר מהי המשמעות של האיומים הביטחוניים הללו - טילי S-300 המגיעים מרוסיה או ממדינות אחרות, ומערערים את יציבות האזור", הצהיר.

"פועלים לפתרון בסוריה" (מארק ניימן, לע"מ)

פרס לסרקוזי: יש להנמיך את גובה הלהבות"

במקביל לביקורו המדיני של ג'ון קרי, נפגש הנשיא שמעון פרס עם נשיא צרפת לשעבר. ניקולא סרקוזי. גם פרס התייחס להסלמה על גבול הצפון בין ישראל לסוריה ואמר לסרקוזי כי "יש יותר מידי להבות במזרח התיכון, ועלינו בראש ובראשונה להנמיך את גובהן". פרס הוסיף כי הוא מאמין כי הן בסוריה והן בישראל לא מעוניינים במלחמה ולא רוצים שהמצב ייצא מכלל שליטה.

סרקוזי, שהגיע ארצה לביקור מיוחד לרגל קבלת תואר דוקטור של כבוד מטעם מכללת נתניה הודה לנשיא פרס על קבלת הפנים החמה ואמר: "תמיד הייתי ידיד של מדינת ישראל ואני מאמין כי לאחר השואה, סוגיית העם היהודי ומדינת ישראל אינה פוליטית, אלא נוגעת לאנושות כולה. השתיקה בזמנו על ששת מיליוני הנרצחים הפכו את הסוגיה לאוניברסלית". בתוך כך, קשר סרקוזי את דבריו עם התהליך המדיני מול הפלסטינים והוסיף כי "העם היהודי אשר חיכה למדינתו זמן כה רב, נמצא במקום הנכון ביותר היום כדי להבין את הסוגיה הפלסטינית. סוגיית בטחון ישראל קשורה באופן אינטימי להקמת מדינת פלסטינית". הצהיר.