"המוסד הזהיר בניגוד לעמדת רה"מ"

על פי הדיווח בבלומברג, בכירים במוסד הביעו בפני בכירים בוושינגטון התנגדות להצעת החוק שתטיל סנקציות נוספות על אירן - עמדה הפוכה מזו של נתניהו. במוסד חוששים מסנקציות שיפגעו במגעים להסכם עם אירן‎

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

חילוקי דעות בין המוסד לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו? סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה הבוקר (חמישי) כי גורמים בכירים במוסד הזהירו בכירים אמריקנים מפני הצעת החוק המתגבשת בקונגרס שתטיל סנקציות נוספות נגד אירן. לטענתם, הסנקציות יפגעו במאמצים להגיע להסכם גרעין עמה. עמדה זו מנוגדת לעמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממשל אובמה משתמש בחילוקי הדעות האלה כדי לטרפד את הצעת החוק, על פיה הסנקציות הנוספות יופעלו במידה והמשא ומתן הנוכחי בנושא הגרעין ייכשל.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס אתמול לעמדה המתנגדת למגעים עם אירן - עמדה שהשמיע גם נתניהו פעמים רבות: "הקולות שמתנגדים עכשיו הם אותם אנשים שהגדירו את ההסכם הזמני כאסון ואמרו שהוא יקדם את תכנית הגרעין. למעשה זה עשה בדיוק את ההיפך - ההסכם הפחית את ריכוז האורניום".

מזכיר המדינה חשף גם את דבר ההתנגדות הישראלית להוספת הסנקציות. לדבריו, גורם ישראלי מודיעיני בכיר אמר למשלחת הקונגרס שביקרה לאחרונה בישראל כי הטלת סנקציות נוספות תהיה "כמו לזרוק רימון לתוך התהליך". לאור זאת, קרי הבהיר כי ארצות הברית רוצה "לנהל דיון אחראי על הדרך להתקדם, אבל אנחנו מחויבים למנוע נשק גרעיני מאירן".

על פי הצעת החוק, אם לא יגיעו אירן והמעצמות להסכם כולל בנושא הגרעין עד תום המשא ומתן בסוף חודש יוני, יוטלו הסנקציות הנוספות. הנשיא האמריקני ברק אובמה איים כי יטיל וטו על ההצעה אם תאושר בקונגרס.

(AP)

בתוך כך, הוזמן נתניהו לנאום ב-11 בפברואר בדיוק בנושא זה. מאחורי ההזמנה עומדות שתי המפלגות האמריקניות, הדמוקרטית והרפובליקנית. זו אמורה להיות הפעם השלישית שראש הממשלה ינאם מול בתי הקונגרס.

"אני מקווה שראש הממשלה נתניהו ידגיש את האיום הממשי שהאסלאם הקיצוני ואירן מציבים לביטחונה של ארצות הברית ולדרך החיים האמריקנית", אמר מוקדם יותר יוזם הצעת החוק מנהיג הרוב הרפובליקני ג'ון ביינר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי נתניהו שוקל לפגוש בביקורו גם את הנשיא אובמה.

ההזמנה מצד ביינר נחשבת למהלך מתריס נגד נשיא ארצות הברית ברק אובמה, המבקש לא להחריף את הסנקציות על אירן. אובמה אף איים באחרונה להטיל וטו בנושא.