השרה לבני על המו"מ המדיני: "רגע האמת מתקרב"

שרת המשפטים והממונה על המו"מ המדיני ציפי לבני התייחסה למגעים לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים והתריעה כי רגע האמת הולך ומתקרב: "ג'ון קרי הבהיר שמבחינתו כישלון זה לא אופציה. על ישראל לנצל את ההזדמנות ולהיכנס לחדר השיחות הישירות. בשבועות הקרובים נדע לאן פנינו מועדות"

"מועד ההכרעה קרוב". השרה לבני (כפיר בולוטין)

מאז הוקמה ממשלת נתניהו השלישית לפני חודשיים ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נכנס לתפקידו, מתקיימים מתחת לפני השטח מאמצים רבים להשיב את ישראל והפלסטינים אל שולחן המשא ומתן לאחר קיפאון ממושך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על רקע הניסיונות לחידוש המשא ומתן המדיני, הבהירה שרת המשפטים והאחראית על המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים ציפי לבני, כי רגע האמת מתקרב וכי ישראל לא תוכל עוד לשבת בחיבוק ידיים אם ברצונה לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים.

לא מתכוון להיכשל. מזכיר המדינה קרי (AP)
"המטרה לכניסתי לממשלה הזו היא חידוש וקיום של משא ומתן עם הפלסטינים", אמרה לבני בריאיון לתוכנית "מדברים על זה". "זה לא פשוט כי הרכב הקואליציה מסובך, אבל יש בשורה אחת טובה בהקשר הזה - ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני".

לדבריה, קרי פועל במרץ על מנת לחדש את ערוץ המו"מ המוקפא בין ישראל לפלסטינים ומנסה להכניס את החדרים אל חדר השיחות הישירות. "בעיניי זו הזדמנות נהדרת. כשאמריקה דוחפת את הצדדים, לא צריך להישאר בפינה ולומר 'תעזבו אותנו בשקט'. צריך לעשות עם זה משהו", הבהירה לבני. "מזכיר המדינה נמרץ והבהיר לצדדים שמבחינתו כישלון זה לא אופציה", אמרה.

"מתקרבים למועד ההכרעה"

עוד הוסיפה לבני כי רגע האמת שבמסגרתו נדע אם המשא ומתן אכן יחודש ובאילו נסיבות קרוב מאוד: "בשבועות הקרובים נדע. המבחן הוא מבחן של שני העמים ושל שני המנהיגים. המצב שבו האירופאים יושבים בשקט וקרי מנסה להתניע את המשא ומתן לא יימשך לנצח", אמרה. "הבקשה של קרי לשמור על דיסקרטיות בהתנעת המגעים היא נכונה, אבל האווירה הזו לא תימשך לאורך זמן כשכלום לא קורה. השבועות הבאים הם מבחן", הבהירה.

לבני התייחסה גם להצהרת הליגה הערבית לפיה תהיה מוכנה לביצוע שינויים בקווי 67' לצורך כינון שלום בין ישראל לפלסטינים ושאבה מכך אופטימיות. "זו בשורה טובה. הקטארים הניחו בשם הליגה הערבית הצעה שלפיה אם ישראל תעשה שלום עם הפלסטינים, היא תהיה ביחסים טובים עם כלל העולם הערבי. בתוך כל העולם הערבי הסוער הם מוכנים לעשות ויתורים, לא תקועים באותו מקום עם אותם דרישות. אנחנו צריכים להיות מעודדים מכך", אמרה השרה.

"העבודה עם נתניהו עניינית"

"יחסים ענייניים". לבני עם נתניהו (חדשות 2)
בריאיון התייחסה השרה לבני גם ליחסי העבודה המחודשים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בהקשר של המשא ומתן המדיני. "זה לא פשוט, אבל העבודה עם נתניהו היא עניינית. אם לא היה בינינו אמון מינימלי והייתה שוררת חשדנות - לא היינו מתקדמים בתהליך. המטרה הרבה יותר חשובה מהיחסים האישיים", אמרה לבני.

"אני מאמינה שנתניהו צריך לצאת לדרך ולהיכנס למשא ומתן. נכון שהרכב הממשלה הוא לא בדיוק זה שהוא רצה ושהבית היהודי עלולה להערים קשיים כי זו לא בדיוק מפלגה תומכת שלום מתוך הממשלה אבל זה מה שיצא - ועל פי זה צריך לעבוד ולהתקדם", הצהירה שרת המשפטים. "אנחנו מתקרבים למועד ההכרעה - והיא צריכה להיות כזו של שני הצדדים".