נתניהו: "חוסר היציבות באזור חסר תקדים"

ברוסיה מבהירים כי בכוונתם לעמוד בהתחייבות ולהעביר נשק למשטר אסד, אך ראש הממשלה נתניהו מדגיש כי לא יחדול מהמאמצים למנוע את זליגת אמצעי הלחימה לגורמים עוינים. "אפגש עם מי שיידרש כדי להגן על ביטחון האזרחים", הצהיר נתניהו

נתניהו ושר החוץ הגרמני, היום (לע"מ)

בפתח פגישתו של ראש הממשלה עם שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה המבקר בישראל, הבהיר נתניהו כי ימשיך במאמצים למנוע את העברת אמצעי לחימה מתקדמים לגורמים העוינים לישראל במזרח התיכון. "אני עוקב מקרוב, יום וליל אחר המצב המשתנה במהירות מסביבנו", הדגיש נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר ראש הממשלה ימים ספורים לאחר פגישתו הבהולה במוסקווה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, פגישה שבה הפציר בפניו שלא להעביר טילים מסוג S-300 לידי שלטונו של הנשיא הסורי באשר אסד. על פי דיווחים ביממה האחרונה הניסיון של ראש הממשלה לא נשא פרי ובכוונת הרוסים לעמוד בהתחייבותיהם ולהעביר את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת לשלטון הסורי הדועך.

"המזרח התיכון נמצא כיום בתקופה של חוסר יציבות עצום וחסר תקדים. לא ראינו תהפוכות כאלה באזור מזה עשורים רבים", הצהיר היום נתניהו לפני הפגישה עם השר הגרמני, פגישה שעסקה במתיחות בגבולה הצפוני של ישראל, בסוגיה האירנית וגם בתהליך השלום עם הפלסטינים. "אמשיך במאמצים לעזור לאינטרסים שלנו, אפגוש את מי שצריך ואעשה כל מה שנדרש כדי להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל".

שר החוץ הגרמני הדגיש את חשיבות הידידות העמוקה בין שתי המדינות ואת המחויבות הגרמנית לעמוד לצד ישראל. "זו לא רק ברית אסטרטגית אלא ידידות בין חברות, בין עמים ובין ממשלות", אמר וסטרוולה.

לדבריו, גרמניה תומכת באופן מלא ביוזמה האחרונה של ארה"ב לקיים שיחות ישירות עם הרשות הפלסטינית. "אנו מאמינים שתהליך השלום במזה"ת והעבודה על פתרון שתי המדינות צריך להתחיל עכשיו ונעשה כל שביכולתנו על מנת להבטיח את הביטחון, היציבות והשלום לישראל ולאזור כולו", הבהיר וסטרוולה.

דיווח: רוסיה כבר העבירה טילים למשטרו של אסד

במקביל, מדווח הבוקר עיתון "הניו יורק טיימס" כי רוסיה כבר העבירה למשטר אסד טילי שיוט מתקדמים נגד ספינות, מסוג "יאחונט". גורמים אמריקניים רשמיים, המעורים בהערכות המודיעין של הממשל האמריקני, הסבירו כי רוסיה סיפקה בעבר את הטילים המדוברים לצבאו של אסד, אך כעת מדובר בגרסה משופרת של הטילים בהם הותקנו רדאר מתקדם שהופך אותם לאפקטיביים יותר, ולכאלה שמהווים איום חמור על ספינות חיל הים ועל אסדות הגז הנמצאים בטווח של עד 300 ק"מ מהחוף.

עוד הסבירו הגורמים כי בניגוד לטילים ארוכי טווח מסוג קרקע-קרקע, כמו טילי סקאד לדוגמא, בהם אסד משתמש נגד כוחות האופוזיציה - טילי ה"יאחונט" מספקים למשטר בסוריה נשק יעיל כדי למנוע או להקשות על כל ניסיון להתערבות בינלאומית במלחמת האזרחים במדינה.

על פי הדיווח, עסקת טילי ה"יאחונט" נחתמה בין רוסיה לסוריה כבר בשנת 2007, וב-2011 הועברה לדמשק סוללת הטילים הראשונה. על פי הסכם הראשוני, סוריה מחזיקה באמתחתה 72 טילים, 36 משגרים ואמצעי עזר נוספים.