יעצור את העסקה? נתניהו יצא לביקור בזק ברוסיה

על רקע הדיווחים לפיהם בכוונת מוסקבה למכור טילים מתקדמים מסוג S-300 לידי משטר אסד בדמשק, יצא הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בזק ברוסי - שם וייפגש עם הנשיא פוטין. נתניהו ינסה לשכנע את הנשיא הרוסי לעכב את מכירת הטילים, שעלולים לשנות את המאזן באזור

נתניהו ופטין. יגיעו להסכמות? (AP)

הביקור שיעצור את הטילים? ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא הבוקר לביקור בזק ברוסיה, שם ייפגש עם הנשיא פוטין. נתניהו מקווה שלאחר שישוחח עם הנשיא הרוסי, יצליח לשכנע אותו לעכב העברת טילים מתקדמים לידי משטר אסד בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישראל מביעים דאגה גדולה מהאפשרות שמוסקבה תמכור לדמשק טילים מסוג S-300, טילים נגד מטוסים וטילי קרקע-קרקע שעלולים לגרום לשינוי המאזן באזור המזרח התיכון, המוגדרים כמתקדמים ומסוכנים במיוחד.

מערכת S-300 להגנה מפני טילים נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האוויריות הטובות ביותר שניתן לעשות בהן שימוש כיום. היא עלולה להביא לקפיצה גדולה ביכולותיה של סוריה להגן על עצמה מפני תקיפות אוויריות, כמו מפני התקיפה שיוחסה לישראל לפני כשבועיים. עוד יכולה המערכת לעקוב אחרי כ-100 מטוסים בבת אחת ולפעול לנטרול 12 מהם לפחות.

רוסיה: העסקה לא תושלם בחודשים הקרובים

מערכת הטילים המתקדמת S-300 (רויטרס)
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הבהיר בסוף השבוע כי הפרסומים בתקשורת שלפיהם אמורה העסקה להסתיים בתוך שלושה חודשים, אינם נכונים. לברוב הדגיש כי רוסיה תעמוד בכל החוזים שעליהם כבר חתמה עם דמשק, אך לדבריו הם אינם כוללים את מכירת מערכת ה-S-300 שעליה דובר עד כה.

דבריו של לברוב באו על רקע האזהרות ששיגרה ארצות הברית לרוסיה לבל תמכור לסורים את טילי ה-S-300 נגד מטוסים. "הבהרנו את עמדתנו בנושא באופן נחרץ", אמר שר החוץ האמריקני ג'ון קרי. "ההעדפה של ארה"ב היא שרוסיה לא תספק לסוריה סיוע בדמות הטילים המסוכנים הללו. עמדתנו בנושא הזה מעולם לא השתנתה", הבהיר קרי.

עוד הבהיר קרי כי הסכם כזה עלול לסכן את בטחונה של ישראל: "הסכם מכירת נשק הוא איום על ישראל - שהיא בעלת הברית של ארה"ב. אם ייצא לפועל, הוא יערער את היציבות האזורית ויפגע גם בסיכויים להגיע להסדר מדיני".