"ביקור נתניהו תואם בניגוד לנוהל"

בבית הלבן זועמים על כוונתו של נתניהו להיענות להזמנת מנהיג הרוב בקונגרס לנאום בפני בתי הנבחרים. "האירוע הזה הוא חריגה מהפרוטוקול", אמר דובר הבית הלבן. לדבריו, נתניהו היה צריך לעדכן על כך את אובמה

נתניהו ינאם בקונגרס? בבית הלבן זועמים: זמן קצר לאחר ההודעה הערב (רביעי) על בואו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור בוושינגטון בחודש הבא, שבמהלכו יישא נאום בפני שני בתי הקונגרס - בבית הלבן הבהירו שכלל לא שמעו על ההזמנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראינו את הדיווחים בתקשורת אבל לא שמענו על ההזמנה מגורמים רשמיים", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. "הפרוטוקול מחייב ראש מדינה לעדכן את ראש המדינה אליה הוא נוסע. האירוע הזה הוא חריגה מהפרוטוקול". ארנסט הוסיף כי בבית הלבן ממתינים לעדכון מהגורמים בישראל על ההזמנה.

מוקדם יותר דיווחה רשת CNN כי נתניהו הוזמן לנאום ב-11 בפברואר בנושא החרפת הסנקציות נגד אירן על ידי מנהיג הרוב בקונגרס, ג'ון ביינר. מאחורי ההזמנה עומדות שתי המפלגות האמריקניות, הדמוקרטית והרפובליקנית. זו אמורה להיות הפעם השלישית שראש הממשלה ינאם מול בתי הקונגרס.

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

"אני מקווה שראש הממשלה נתניהו ידגיש את האיום הממשי שהאסלאם הקיצוני ואירן מציבים לביטחונה של ארצות הברית ולדרך החיים האמריקנית", אמר ביינר. בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי נתניהו שוקל לפגוש בביקורו גם את הנשיא אובמה.

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, התייחסה לפרשה ואמרה: "באופן מסורתי נודע לנו על תכנית של מנהיג להגיע לארצות הברית שלא דרך יושב ראש בית הנבחרים - וכך נודע לנו על התכניות של ראש הממשלה נתניהו. אין זה סוד שיש לנו עמדות שונות באשר לתועלת שבמשא ומתן המתקיים עם אירן".

עתירה לוועדת הבחירות

מדובר ב"חיבוק פוליטי" שנתניהו מקבל מצד המחוקקים בארצות הברית, ויש לכך משמעות על אחת כמה וכמה כשנתניהו בתקופת בחירות. עם זאת, ההזמנה מצד ביינר נחשבת למהלך מתריס נגד נשיא ארצות הברית ברק אובמה, המבקש לא להחריף את הסנקציות על אירן. אובמה אף איים באחרונה להטיל וטו בנושא.

חבר המחנה הציוני, עו"ד אלדד יניב, מיהר לנסח עתירה לוועדת הבחירות המרכזית נגד שידור נאומו של נתניהו בפני בתי הקונגרס בטענה כי מדובר בתעמולת בחירות. "ההזמנה נראית כניסיון להתערב לטובת נתניהו בבחירות בישראל", טען יניב בעתירה. "ברור שנאומו של נתניהו, שיועבר בשידור חי בערוצי התקשורת השונים, יכלול דברי תעמולת בחירות אסורים על פי דין".

גם אחרי במערכת הפוליטית יצאו נגד נתניהו. ״גם ביבי קורא סקרים, וכדרכו בקודש הוא מגיב בהיסטריה ורץ לארגן לעצמו ׳הזמנה׳ לנאום בוושינגטון", תקף ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני. "ההזמנה הזו, שכפי הנראה נעשתה ללא תיאום עם הבית הלבן, עלולה לפגוע עוד יותר ביחסים המעורערים ממילא של ביבי עם הממשל, אך לנתניהו מעולם לא הייתה בעיה להקריב את האינטרסים החיוניים של ישראל למען פוטו-אופ (הזדמנות צילום)״.

"אחרי שנתניהו ואנשיו התגייסו בהזמנת הפטרון המשותף אדלסון למען מועמדותו הכושלת של מיט רומני ואיבדו גישה לבית הלבן, עכשיו הרפובליקנים מנסים להציל את ביבי באמצעות הזמנה לנאום בקונגרס", תקף ח"כ עיסאוי פריג' ממרצ. "אבל כמו שביבי לא הצליח להציל את רומני, כך ביינר לא יציל את ביבי".