חודש לפני בחירות: נתניהו בקונגרס

האם הרפובליקנים מתגייסים לסייע לרה"מ בבחירות? מנהיג הרוב בקונגרס ג'ון ביינר הזמין את נתניהו לנאום על "האיום האירני" ב-11 בפברואר. בארה"ב מדווחים כי נתניהו אישר את הגעתו ואף בוחן פגישה עם אובמה‎, אולם מהבית הלבן נמסר כי הוא כלל לא עודכן על הזמנת נתניהו

נתניהו בקונגרס, ארכיון (רויטרס)

בזמן שהוא מנהל קמפיין בחירות בניסיון לכהן פעם נוספת כראש הממשלה, בנימין נתניהו עומד לנאום בפני הקונגרס האמריקני - כך מדווחת רשת CNN. על פי הדיווח, נתניהו הוזמן על ידי מנהיג הרוב בקונגרס, ג'ון ביינר. מאחורי ההזמנה עומדות שתי המפלגות האמריקניות, הדמוקרטית והרפובליקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביינר, חבר בכיר במפלגה הרפובליקנית בארצות הברית, הזמין היום (רביעי) את ראש הממשלה נתניהו לדבר מול שני בתי הקונגרס בחודש הבא, ב-11 בפברואר, בנושא החרפת הסנקציות נגד אירן. זו תהיה הפעם השלישית שראש הממשלה ינאם מול בתי הקונגרס.

מדובר ב"חיבוק פוליטי" שנתניהו מקבל מצד המחוקקים בארצות הברית, ויש לכך משמעות על אחת כמה וכמה כשנתניהו בתקופת בחירות. עם זאת, ההזמנה מצד ביינר נחשבת למהלך מתריס נגד נשיא ארצות הברית ברק אובמה, המבקש לא להחריף את הסנקציות על אירן. אובמה אף איים באחרונה להטיל וטו בנושא.

דובר הבית הלבן הגיב להזמנתו של ראש הממשלה נתניהו לנאום בקונגרס, ואמר כי הבית הלבן "לא שוחח בנושא" עם הרשויות בישראל. עוד הדגיש הדובר כי הבית הלבן ימסור את דעתו בנושא רק לאחר שיחות עם הדרגים הישראלים המדיניים.‎ 

ייפגשו? נתניהו ואובמה (לע"מ)

ביינר: "האסלאם הקיצוני ואירן מאיימים על ביטחון ארה"ב"

"אני מקווה שראש הממשלה נתניהו ידגיש את האיום הממשי שהאסלאם הקיצוני ואירן מציבים לביטחונה של ארצות הברית ולדרך החיים האמריקנית", אמר ביינר. בתוך כך, מדווחים בסוכנות הידיעות רויטרס כי נתניהו שוקל לפגוש בביקורו גם את הנשיא אובמה. 

חלק מהמחוקקים בקונגרס מנסים לקדם באחרונה הרחבה של הסנקציות נגד אירן כבר מחודש יולי הקרוב. הם טוענים שאלו סנקציות שיופעלו אם השיחות ייכשלו.

אירן נמצאת עכשיו בעיצומו של משא ומתן עם שש המעצמות העולמיות, כולל ארצות הברית, בנוגע לפיקוח והגבלת תכנית הגרעין שלה. העולם חושש שאירן מבקשת להשיג נשק גרעיני, בעוד אירן טוענת שתכנית הגרעין שלה נועדה למטרות רפואיות.