האסיר שהורשע בטרור רוצה שלום

גיבור היום ברחוב הפלסטיני הוא ג'מאל אל טיראווי, שנידון ל-30 שנות מאסר ובצעד חסר תקדים – שוחרר השבוע. פגשנו אותו במחנה הפליטים בלאטה ושמענו ממנו הכחשה גורפת באשר למעורבות שלו בפיגוע. טיראווי גם הצהיר כי הוא מוכן להיפגש עם כל ישראלי כדי לקדם את השלום

כבר יומיים מדברים במחנה בלאטה על דבר אחד בלבד - שחרורו מהכלא של סמל המחנה ג'מאל אל טיראווי. באולם מקבלי הפנים במחנה נערכה סעודה חגיגית לכבודו. חלק גדול מהמברכים הם מבוקשים לשעבר, אנשי גדודי אל אקצא, שבאו לברך אותו על מה שנראה עד היום כמעט בדיוני - שחרור מהכלא הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ג'מאל אל טיראווי הואשם בשליחת המחבל המתאבד בפיגוע בבית הקפה "מיי קופי שופ" בתל אביב, שבו נהרגה רחל צ'רכי ז"ל. הוא נידון ל-30 שנות מאסר, אך השבוע שוחרר אחרי שש שנים בלבד בכלא.

"אין לי קשר. אין לי קשר לפיגוע הזה", מתעקש אל טיראווי בשיחה עם חדשות 2. "אני בן אדם, מנהיג בעם הפלסטיני. עד עכשיו הייתי חבר פרלמנט ולפני כן הייתי בדרגת אלוף במודיעין הפלסטיני".

"רוצים לחיות בשלום"

ג'מאל אל טיראווי (חדשות 2)

בית המשפט הצבאי לערעורים קבע השבוע שהמדינה לא כיבדה את הסכם המבוקשים, שבו התחייבה שלא לעצור אותו. אבל למרות זאת, קובע בית המשפט שיש ראיות מוצקות נגדו למעורבות בפיגוע.

"אתה לא נכנסת לצינוק בפתח תקווה. אם תיכנס יום אחד לצינוק, אתה תגיד אפילו שהרגת את רבין. או שאדם אחר יגיד - אני הרגתי את יאסר ערפאת", אומר אל טיראווי. "אני מוכן לחזור לבית משפט ולהישפט על ידי שופטים אזרחיים, לא שופטי צה"ל. אני מאמין בחוק הישראלי".

כבר שנים נחשב אל טיראווי לסמל גדול במחנות הפליטים הפלסטינים, לכן לא מפתיע שביום שחרורו קיבלו את פניו עשרות רבות של חמושים מתנועת פתח. הם הסתובבו בבלאטה, ירו באוויר וחגגו את שחרורו המפתיע. ואולי דווקא על רקע החגיגות, שיימשכו בימים הקרובים, מעניין לשמוע את דבריו של האיש הזה, שנחשב לאחד המנהיגים האהודים ביותר בשטחים.

"אנחנו אנשים, אנחנו עם חלש, מסכנים. אנחנו רוצים לחיות בשלום", אומר אל טיראווי ופונה ישירות לרה"מ. "נתניהו, יש לך ילדים, עכשיו הם בצה"ל. תעשה בשבילם משהו, אני אעשה משהו לעתיד של הילדים שלי. אני מוכן ללחוץ יד לכל בן אדם ישראלי שרוצה ללכת בדרך השלום".