הפרלמנט הירדני: "לנתק את הקשר עם ישראל, להחזיר את השגרירים"

חברי הפרלמנט הירדני הצביעו בצהריים ברוב מכריע לגירוש שגריר ישראל במדינה דניאל נבו והחזרת השגריר הירדני מרמת גן. הסיבה לטענתם: הפרת הריבונות בהר הבית. במשרד החוץ בי-ם אומרים בתגובה: רק המלך מחליט

עדבאללה ונתניהו. ארכיון (רויטרס)

הפרלמנט הירדני ערך היום הצבעה על המשך היחסים הדיפלומטים על ישראל והצבתו של השגריר הישראלי בעמאן כמו גם השגריר הירדני בישראל. על פי התקשורת הירדנית, הפרלמנט הכריע ברוב גדול על סילוקו של השגריר הישראלי בבירה הירדנית ומשיכת השגריר של הממלכה ברמת גן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הידיעות המגיעות מעמאן, ההחמרה ביחסים והפסקת הפעילות הדיפלומטית נערכת בגלל הצעדים של הממשל הישראלי באל אקצא - בהר הבית. חברי הפרמלנט טענו בדיון שהמשטרה הישראלית אינה מכבדת את ההחלטות וההסכמים בנוגע להר הבית, כך גם בהתייחסם למעצרו של המופתי הירושלמי - המופתי של פלסטין - השייח' מוחמד חוסין.

הידיעה על החמרת היחסים כובשת את כותרות האתרים בירדן ובעולם הערבי כולו. על פי חברי הפרלמנט, הכיבוש הישראלי רוצה לבנות "גשר בין מסגד אל אקצא וההתנחלויות באזור ירושלים". חברי הפרלמנט דרשו לנקוט בצעדים חמורים עוד יותר עד כדי ביטול הסכם השלום עם ישראל. ראש הממשלה של ירדן ד"ר עבדללה מנצור אמר כי "ישראל והמתנחלים שנכנסים יום יום למסגד אל אקצא, מדרדרים את המצב באיזור כולו".  

המופתי של ירושלים (רויטרס)

משרד החוץ: רק המלך יכול להכריע

דובר משרד החוץ בירושלים אמר בתגובה לחדשות 2 באינטרנט כי הידיעה לא מוכרת ובכל מקרה, לפרמלנט אין את הזכות לקבל החלטות סופיות בנושא - אלא למלך עצמו בלבד.

הדיווח מגיע דווקא לאחר שבריאיון שהעניק מלך ירדן עבדאללה השני למגזין האמריקני "אטלנטיק", הוא אמר כי יחסיו עם ראש הממשלה נתניהו דווקא השתפרו מאוד: "יש בינינו שיחות ודיונים מאוד משמעותיים. חל שיפור גדול באמון בינינו ואנו מקיימים ערוץ תקשורת רציף".

שגריר ישראל בעמאן (חדשות 2)

חבר פרלמנט הודח כי לחץ ידו של פרס

רק בחודש שעבר, מפלגה ירדנית הדיחה את אחד מחבריה בפרלמנט לאחר שלטענתה השתתף באירוע שארגן הנשיא שמעון פרס ביום העצמאות ה-65 לישראל ולחץ את ידו. המפלגה האיסלאמית המרכזית קיבלה את ההחלטה על הדחתו של חבר הפרלמנט מוחמד עשא אדואימה בהצבעה אנונימית, לאחר שלטענתה חקרה את ביקורו האחרון בישראל.

בהצהרה שפרסמה המפלגה הואשם אדואימה כי הוא ביקר ב"ישות הציונית" ולחץ את ידו של "הפושע" פרס. "מעשים כאלו מפרים את עקרונות ויסודות המפלגה שדוחה כל צורה של נורמליזציה עם היישות הציונית", נאמר בהצהרה. מקורות במשרד החוץ הירדני אמרו לאתר "עמון" כי ביקורו של חבר הפרלמנט בישראל לא הוכן על ידי המשרד, אלא על ידי שגרירות ישראל בעמאן.