מזכיר המדינה האמריקני יוזם: הכרה במדינה יהודית תמורת מו"מ בקווי 67'

ארה"ב פועלת במרץ לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים: לאחר הסכמת הליגה הערבית לחילופי שטחים במסגרת הסכם ישראלי-פלסטיני עתידי, יוזם שר החוץ האמריקני קרי תוכנית לפיה יכירו גם במדינה יהודית. בתמורה, תפתח ישראל במו"מ מיידי על בסיס קווי 67'

הכרה במדינה יהודית תמורת מו"מ בקווי 67' (רויטרס)

ההכרה שאחרי ההסכמה? לאחר שנציגי הליגה הערבית הביעו לראשונה תמיכה במתווה חילופי שטחים על בסיס קווי 67' במסגרת משא ומתן בין ישראל לפלסטינים, האמריקנים מעוניינים שיכירו בישראל כמדינה יהודית - כך מדווח הבוקר העיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מעוניין לחדש בכל הכוח את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולפיכך, הוא פועל להתניע יוזמה חדשה לפיה נציגי הליגה הערבית יכירו בישראל כמדינה יהודית. בתמורה להכרה, ראש הממשלה נתניהו יפתח במו"מ עם הפלסטינים על בסיס קווי 67' - כך על פי התכנון.

קרי סבור כי ניתן להגיע לסיכום כזה, במיוחד לאור הצהרת ראש ממשלת קטאר ובכירי הליגה הערבית מהשבוע שעבר לפיה יסכימו לחילופי שטחים במסגרת הסכם שיסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "הסכם בין ישראל לפלסטינים צריך להתבסס על פתרון שתי המדינות, תוך בחינת האפשרות לחילופי אדמות שיחרגו במעט מקווי 1967", הצהיר ראש הממשלה הקטארי חמד בן ג'אבר א-ת'אני, שנפגש בשבוע שעבר עם קרי ובכירים ערבים נוספים.

האמריקנים מקווים שאם יצליחו להשיג סיכום כזה, הליגה הערבית תצהיר בפומבי על הכרה בישראל כמדינה יהודית - וכך יבשילו התנאים לפתיחה מיידית במשא ומתן. על פי המתווה המוצע, ישראל תתגמש ותסכים למו"מ במסגרת קווי 67' על בסיס חילופי שטחים ואילו הפלסטינים יכירו מנגד במדינה יהודית.

על פי אחת ההערכות, היוזמה החדשה עלתה במהלך פגישתו של קרי עם שרת המשפטים והממונה על המו"מ המדיני עם הפלסטינים ציפי לבני בשבוע שעבר בוושינגטון.