ארה"ב מברכת על יוזמת הליגה הערבית

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס בחיוב לעמדה המרוככת שהציג ראש ממשלת קטאר, לפיה הליגה הערבית תכיר בהסכם בין ישראל לפלסטינים שיכלול חילופי שטחים. "מדובר בצעד גדול מאד קדימה", אמר קרי במסיבת עיתונאים והוסיף: "נמשיך לפעול למרות הקשיים והאכזבות"

"צעד גדול מאד קדימה", קרי (AP)

בארצות הברית בירכו הלילה על הצהרתו של ראש ממשלת קטאר, לפיה הליגה הערבית תכיר בהסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, שבו יכללו חילופי שטחים. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר כי מדובר ב"צעד גדול מאד קדימה" בתהליך להשגת הסדר כולל באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרי אמר את הדברים במהלך מסיבת עיתונאים משותפת לו ולמקבילו הספרדי שנערכה בוושינגטון והתייחס בחיוב לעמדה המרוככת שהציג ראש הממשלה הקטארי חאמד בן ג'אסים א-ת'אני. "אנו מתכוונים להמשיך לצעוד קדימה ולנסות להביא את שני העמים לשולחן הדיונים, למרות הקשיים והאכזבות שהיו בעבר", הכריז קרי.

לחץ על הליגה הערבית לריכוך עמדתם, קרי בס (רויטרס)

הצהרותיו של שר החוץ האמריקני מתייחסות בין השאר לשינוי שחל בעמדותיה של הליגה הערבית, לפיו יש להכיר בהסכם בין ישראל לפלסטינים שיתבסס על קווי יוני 1967 אשר במסגרתו יתבצע חילופי שטחים בין שני העמים. הודעתו המפתיעה של ראש ממשלת קטאר שהביאה בשם נציגי הליגה, באה לאחר שנפגש מוקדם יותר השבוע עם קרי עצמו ושוחח עימו בעניין. הנחת העבודה האמריקנית היא שלאחר ריכוך עמדת הליגה הערבית, יוכל אבו מאזן לשוב לשולחן הדיונים בתהליך המדיני מול ישראל.

לבני: "מדובר בהזדמנות"

לחץ על הליגה הערבית לריכוך עמדתם, קרי בס (רויטרס)
גם שרת המשפטים ציפי לבני, האחראית גם על המשא ומתן המדיני, בירכה אתמול על יוזמת הליגה הערבית. "המסר מאוד חיובי בעיניי", אמרה לבני בריאיון לחדשות 2 באינטרנט, "ואנחנו צריכים לברך עליו".

"נציגי הליגה הערבית אומרים למעשה שהיוזמה שהם הניחו על השולחן ב-2002 עדיין נשארת על השולחן ולא גונזים אותה, למרות המהומות והשינויים באזור", הסבירה לבני. "מדינות ערב עדיין רואות חשיבות בהסדר עם הפלסטינים, בשלום עם ישראל, והן מגלות גמישות גם במה שהונח על השולחן לפני כמה שנים, גם הן מבינות שהקו לא הולך להיות קו 67' המדוייק, אלא צפויים בו שינויים".