הערכה: המו"מ בין ישראל לפלסטינים יחודש בתוך שבועות

לחץ אמריקני הוא שהוביל לשובה של יוזמת הליגה הערבית לשלום אל שולחן הדיונים. מדובר באיתות לאבו מאזן כי העולם הערבי יהיה מאחוריו אם יילך למשא ומתן. נתניהו טרם הגיב לדברים, אך גורמים מדיניים מבהירים כי ישראל מחכה לחידוש השיחות ללא תנאים מוקדמים. עריקאת: "עמדת הליגה הערבית - היא העמדה הפלסטינית"

 האם אחרי רוחות המלחמה יש דיבורים על שלום? ההערכה היא כי חזרתה של יוזמת הליגה הערבית אל השולחן היא עדות לכך כי בעוד מספר שבועות יחודש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול לאחר פגישה עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, הפתיע ראש ממשלת קטאר כאשר הצהיר לראשונה, כי יתמוך בהסכם שלום בין ישראל לפלסטינים שיכלול חילופי שטחים. הצהרה זו מגיעה בעקבות לחץ אמריקני למהלך שיסייע ליו"ר הרשות אבו מאזן לחזור אל שולחן הדיונים.

הליגה הערבית כיום מוחלשת ומצולקת מהכישלונות שספגה בסוריה, תימן ומדינות נוספות. המהלך שלה הוא איתות לאבו מאזן כי יש לו גב מהעולם הערבי להליכה אל עבר שיחות שלום. ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת הצהיר, כי עמדתה של הליגה הערבית מייצגת את העמדה הפלסטינית. "זה לא משהו חדש", אמר עריקאת וחזר על עקרונות העמדה הפלסטינית. "המדינה הפלסטינית כיישות ריבונית יכולה לשקול התאמות מינוריות בכינון הגבולות".

ישובו לשולחן המו"מ? עבאס, אובמה ונתניהו (רויטרס)

מדובר במהלך שמאתגר את ישראל. "מדובר בצעד חשוב של העולם הערבי אשר יש סיכוי שיהיה צעד פורץ דרך ועליו להבחן ברצינות", אמרה הערב יושבת ראש האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' בתגובה למהלך. היא קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו להגיב בחיוב ובאופן רשמי לדברים, והצהירה כי מפלגת העבודה תתמוך בצעדים משמעותיים להסדר. ראש הממשלה טרם הגיב ליוזמה, אולם גורמים מדיניים אומרים כי ישראל מקבלת בברכה את העידוד לתהליך המדיני, ומחכה לחידוש המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים.

לבני: "מדובר בהזדמנות"

גם שרת המשפטים ציפי לבני, האחראית גם על המשא ומתן המדיני, בירכה הבוקר על יוזמת הליגה הערבית. "המסר מאוד חיובי בעיניי", אמרה לבני בריאיון לחדשות 2 באינטרנט, "ואנחנו צריכים לברך עליו".

"נציגי הליגה הערבית אומרים למעשה שהיוזמה שהם הניחו על השולחן ב-2002 עדיין נשארת על השולחן ולא גונזים אותה, למרות המהומות והשינויים באזור", הסבירה לבני. "מדינות ערב עדיין רואות חשיבות בהסדר עם הפלסטינים, בשלום עם ישראל, והן מגלות גמישות גם במה שהונח על השולחן לפני כמה שנים, גם הן מבינות שהקו לא הולך להיות קו 67' המדוייק, אלא צפויים בו שינויים".

לבני הדגישה כי מדובר בתהליך ארוך ומורכב וציינה כי היא "לא חושבת שישראל צריכה להגיד שאנחנו מקבלים את כל התנאים של ההצעה אחד לאחד. הם הרי שמו על השולחן את הנרטיב הערבי. אבל היום הם מאותתים לנו שזה נתון למשא ומתן. זה סוג של הזדמנות".