מדינות ערב מוכנות לחילופי שטחים בקווי 67' בתמורה להסכם

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נפגש הלילה עם שורה של בכירים ערבים ודן עמם בניסיונות להגיע לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. ראש ממשלת קטאר אמר בפגישה כי מדינות ערב תסכמנה לשינויים קלים בקווי ה-4 ביוני 1967 על מנת להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים. "חילופי שטחים אפשריים לצורך הגעה לפשרה"

 מדינות ערב מוכנות לפשרה: בפגישתו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הלילה עם שרי החוץ של ירדן, מצרים, קטאר ובחריין ובכירים ערבים נוספים, הצהיר ראש ממשלת קטאר כי מדינות ערב יהיו מוכנות לפשרה בקווי 67' במטרה לסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הסכם בין ישראל לפלסטינים צריך להתבסס על פתרון שתי המדינות, תוך בחינת האפשרות לחילופי אדמות שיחרגו במעט מקווי 1967", הצהיר ראש ממשלת קטאר חמד בן ג'אבר א-ת'אני בפגישתו הלילה עם קרי.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר בתום הפגישה: "בשם הנשיא וסגנו, אני מבטיח שנמשיך לנסות לקדם את סיום הסכסוך בדרך שבה הציג אובמה בחודש מאי 2011 - שתי מדינות לשני עמים, החיים זה לצד זה בשלום ובביטחון".

עוד הוסיף מזכיר המדינה האמריקני שארה"ב ומדינות ערב מסכימות כי שלום בין ישראל לפלסטינים "יעניק ביטחון, שגשוג ויציבות למזרח התיכון. זהו אינטרס של העולם כולו. כמו כן, אנו גם מסכימים כי צריך להתקיים דיאלוג, וארה"ב תמשיך להיפגש עם נציגי מדינות ערב על מנת לנסות ולמצוא פתרונות לסכסוך".

יוזמת השלום הערבית שוב על הפרק?

ישובו לשולחן המו"מ? עבאס, אובמה ונתניהו (רויטרס)
עם זאת, נראה כי על פתרון אחד לסכסוך מנהיגי מדינות ערב כבר מסכימים. הבכירים הערבים הביעו תמיכה בקידום יוזמת השלום הערבית מ-2002, המציעה הכרה מלאה של מדינות ערב במדינת ישראל, וזאת במידה שישראל תחזיר את כל השטחים שנכבשו אחרי שנת 1967, מלבד מספר שינויים קטנים, ובמידה ויימצא "פתרון צודק" לבעיית הפליטים הפלסטינים.

ישראל סירבה להצעה האחרונה של מדינות ערב, בין היתר עקב הוויתור על מקומות אסטרטגיים כמו בקעת הירדן וויתור על מזרח ירושלים לטובת המדינה הפלסטינית, והחזרת פליטים פלסטינים רבים לשטח ישראל.