כלי תקשורת בטורקיה: ארדואן מתעקש לבקר בעזה

על פי הדיווחים בטורקיה, ראש הממשלה לא נעתר לבקשתו של מזכיר המדינה האמריקני קרי לבטל את ביקורו ברצועה. היום יחלו באנקרה השיחות בין ישראל לטורקיה באשר לגובה הפיצויים למשפחות הרוגי המרמרה

לא יידחה את הביקור. ארדואן (רויטרס)

למרות בקשתו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, כלי התקשורת בטורקיה מדווחים כי ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן לא יבטל בינתיים את ביקורו המתוכנן בעזה. קרי, שמבקר באיסטנבול, הביע אתמול תקווה שארדואן ייסוג מכוונתו לבקר ברצועה כדי שניתן יהיה לקדם את הפיוס ולהחזיר את יחסי טורקיה-ישראל למסלולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אמרנו לראש הממשלה שאנחנו חושבים שיהיה מוטב שהוא יידחה בינתיים את הביקור, ראש הממשלה הקשיב בנימוס לבקשה ואני חושב שהוא היה רגיש ומתחשב לגביה", אמר קרי במהלך מסיבת עיתונאים. "אם יהיה צורך נוכל להמשיך לשוחח על זה כשהוא יגיע לוושינגטון".

במקביל, באנקרה יחלו היום השיחות בין טורקיה לישראל על גובה הפיצויים למשפחות הרוגי המרמרה, במסגרת צעדי הפיוס שעליהם החליטו נתניהו וְארודאן בתיווכו של אובמה. את ישראל מייצגים בין היתר, ראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור ושליח ראש הממשלה יוסף צ'חנובר.

משפחות המרמרה נגד שיחות עם ישראל

בני המשפחות של תשעת הפעילים הטורקים שנהרגו על סיפונה של המרמרה במאי 2010 לאחר השתלטות חיל הים על הספינה, מסרבות לדון במתווה הפיצויים המוצע, לפחות עד לאחר שיוסר המצור מעל רצועת עזה - כך דיווחו שלשום רשתות טלוויזיה בטורקיה.

"מצער אותנו שבמסגרת ההסדר יושגו רק פיצויים כספיים והמטרה האמיתית לשמה משט המרמרה יצא לדרכו לא הושגה - הסרת המצור הישראלי על עזה והבטחת החופש לתושבי הרצועה", אמרה אשתו של אחד הפעילים שנהרגו על סיפון המרמרה. "אנחנו לא מחפשים לדון בפיצויים, אלא מעוניינים להביא לפתרון המשבר בעזה".