בכירים באזרבייג'אן: "לא רוצים להיות בסנדוויץ' גרעיני בין אירן ורוסיה"

החתירה האירנית לגרעין מלחציה גם את השכנה מצפון. בבאקו מספרים היום על המציאות של קשרים בטחוניים הדוקים עם ישראל לצד שכנות טובה עם טהרן ומנסים להישאר נייטרלים. ומה לגבי האפשרות שמדינתם תשמש בסיס לתקיפה ישראלית באירן? "לא תהיה נוכחות צבא זר על אדמתנו"

"חוששים מסנדוויץ' גרעיני", טיל אירני, אר (AP)

רוחות המלחמה בין ירושלים לטהרן מגיעות גם עד אזרבייג'אן. בשכנה מצפון לאירן אומרים היום כי "אף אחד לא יכתיב לנו את מדיניותנו אך אנחנו חוששים להיות 'סנדוויץ' בין שתי מדינות גרעין", כך גורמי ממשל באזרבייג'אן רגע לפני ביקורו המתוכנן של שר החוץ האזרי בישראל. הוא יגיע לירושלים בשבוע הבא והגורמים רומזים בגסות לניסיונות השגת הגרעין של אירן הסמוכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט מציינים הבכירים כי שיתוף הפעולה בין ישראל לאזרבייג'אן יימשך למרות אי הנוחות שמביעים השכנים מטהרן נוכח זאת ואף מציינים כי ישנם אירועים אשר מעיבים על היחסים בין אירן לאזרבייג'אן לנוכח הקשרים החזקים והמתהדקים עם ישראל.

שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל עומד כיום על למעלה מ-1.6 מיליארד דולר והוא מתפרס על מגוון רחב של פעילות בין שתי המדינות. "מעולם לא הסתרנו את שיתוף הפעולה שלנו עם ישראל", אומרים הגורמים, "מאז עצמאותנו אנחנו חשים איבה מסוימת מן הצד האירני".

מטוסי חיל האוויר. יישארו בארץ כנראה (רויטרס)

בנוגע לאפשרות שאזרבייג'אן המרוחקת מאות קילומטרים בודדים מהגבול האירני תשמש בסיס לתקיפה ישראלית מדגישים הגורמים כי "לא תהיה נוכחות צבא זר על אדמת אזרבייג'אן לשום אקט תוקפני", מה שככל הנראה שולל הערכות קודמות על בסיס ישראלי במדינה, אך לא שולל חד-משמעית כניסה למתחם האווירי של אזרבייג'אן לתקיפה עתידית בהמשך.