ארה"ב ביקשה, ארדואן דחה ביקורו בעזה

לאחר שוושינגטון קראה לראש ממשלת טורקיה לשקול מחדש את עיתוי הביקור שתוכנן להתקיים החודש, הודיע ארדואן כי הוא דוחה את הגעתו לחודש הבא, לאחר פגישתו עם אובמה. "סביר להניח שהביקור ייערך לאחר שאחזור מארה"ב", אמר לכתבים

מחווה לישראל? ארדואן (רויטרס)

סימנים ראשונים להצלחת הפיוס? ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן דחה את הגעתו לעזה עד לאחר ביקורו בוושינגטון במהלך חודש מאי, שבמהלכו הוא צפוי להיוועד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה - מי שהיה הגורם שדחף להתנצלות הישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח המתפרסם בעיתון הטורקי הורייט, ביקורו בשבוע האחרון של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי באנקרה עסק בעיקר בניסיון לתחזק את מערכת היחסים בין אנקרה לירושלים, שנותרה רעועה למרות הפיוס. האמריקנים, שמאמינים כי לטורקיה חלק מרכזי בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, הדגישו בפני ארדואן גם את הצורך לגרום לראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל לבחור בקו מתון יותר.

הגורמים האמריקנים ביקשו מראש הממשלה הטורקי לדחות את ביקורו ברצועת עזה, שהיה אמור להתקיים בסוף החודש, על מנת שלא לפגוע ביחסים ששוקמו זה עתה עם ישראל. הטורקים עצמם כבר הביעו הסכמה עקרונית לדחיית הביקור עוד בטרם הגעתו של קרי לאזור.

טרם גובש הסכם הפיצויים למשפחות הרוגי המרמרה

"קרוב לוודאי שהביקור בעזה יתקיים לאחר המפגש בארה"ב", אמר ראש הממשלה הטורקי לכתבים. לדברי ארדואן, קרי צפוי להגיע פעם נוספת לטורקיה בעוד כשבועיים, במטרה לקיים ועידה בינלאומית שתעסוק במלחמת האזרחים בסוריה.

רגע לפני סיום ביקורו של הנשיא האמריקני אובמה בישראל בחודש שעבר, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מקבילו הטורקי. נתניהו התנצל על אירועי המרמרה שגרמו למותם של תשעה אזרחים טורקים והשניים סיכמו על הסדרת היחסים בין המדינות. על פי מתווה הפיוס, שגרירי המדינות יושבו, ישראל תחתום על הסכם פיצויים וההליכים המשפטיים נגד חיילי צה"ל יבוטלו.