קרי ונתניהו ידונו בחידוש המו"מ

לאחר שפגישתם אתמול נמשכה עד לחצות, צפויים מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וראש הממשלה נתניהו להיפגש היום בשנית. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו וקרי דנו בנושאים האזוריים ובאפשרות לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. במהלך השבוע האחרון נפגש קרי עם בכירים ברשות הפלסטינית ובטורקיה

פגישה נוספת בעניין המו"מ עם הפלסטינים, ק (חדשות)

אחרי פגישתם אתמול, ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יפגשו היום שוב בירושלים. ג'ון קרי נמצא בארץ בשליחותו של הנשיא אובמה, בניסיון להתניע את תהליך השלום עם הפלסטינים בעקבות הקמת הממשלה החדשה וביקור אובמה בישראל וברשות הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש הסתיימה פגישה נוספת בין ראש הממשלה נתניהו למזכיר המדינה קרי, בהם דנו הנושאים האזוריים ודרכים לחידוש השיחור עם הרשות הפלסטינית. בפגישה השתתפו גם השר הביטחון יעלון, שרת המשפטים לבני והשר ליחסים בינלאומיים שטייניץ. קרי לוקח גם חלק פעיל בתיווך שבין ישראל לטורקיה, והוא ביקר באנקרה בסוף השבוע שעבר שם נפגש עם ראש הממשלה ארדואן ושר החוץ דאבוטולו

ניסיון לקדם היוזמה הערבית, קרי (AP)

בתחילת השבוע נפגש קרי עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. סוכנות הידיעות AP דיווחה לאחר הפגישה כי הוא מנסה לקדם מחדש את "היוזמה הערבית" - עם שינויים מסויימים - אך נתקל בהססנות וחשדנות, בעיקר מהצד הישראלי. דווח כי גורמים ברשות הפלסטינית מנסים לקדם מחדש יחד עם קרי את היוזמה הערבית, שעליה הכריז המלך הסעודי עבדללה בפסגת הליגה הערבית שנערכה בביירות בשנת 2002.

היוזמה הערבית: גבולות 1967 בתמורה להכרה בישראל

על פי התכנית, תקום מדינה פלסטינית בגבולות 1967 עם שינויים קלים בתמורה להכרה במדינת ישראל. קרי טוען שההצעה לא מעניקה מספיק ביטחון לשני הצדדים, ועל פי הדיווח ביקש גם להימנע מהתבטאויות עוינות הדדיות.

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר שיו"ר הרשות יוצא עם מסר מממזכיר המדינה לקראת כינוס הליגה הערבית בקטאר - שם תתכנס וועידה מיוחדת שמוגדרת "דחופה" בהשתתפות גורמים ממצרים , ירדן, סעודיה והמארחת קטאר. בהמשך החודש צפוי מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל ערבי להגיע לוושינגטון כדי לשרטט "מפה חדשה לשלום במזרח התיכון, שתסיים את הקיפאון ואת הכיבוש הישראלי".

 דיווח: ישראל צפויה לדרוש הכרה במדינה יהודית כתנאי למו"מ

לקראת פגישתם של קרי ונתניהו, ב"מעריב" דווח כי בצד הישראלי מתכננים להציב את הדרישה להכרה בישראל כמדינת העם היהודי כתנאי סף לפתיחת השיחות. ההחלטה נועדה "להוריד" את הפלסטינים מדרישתם מישראל להקפאת הבנייה בהתנחלויות, כך לפי מקורות בישראל ובמערב.
ברוח זו פועל שר החוץ האמריקני לגיבוש חבילת מחוות וצעדים מהצד הישראלי ומהצד הפלסטיני, שיאפשרו בסופו של דבר, חזרה לשולחן הדיונים.

על פי הדיווח, גורמים מדיניים העריכו כי אבו מאזן אינו מסוגל להכיר במדינה יהודית ונתניהו לא יתפשר בסוגיית הבנייה בהתנחלויות. בתוך כך, האמריקנים החליטו להשקיע מאמצים במציאת נוסחה שתגשר בין הצדדים ותביא לחידוש השיחות.