ביקורת בירושלים: "ארצות הברית משדרת מסר בעייתי לאירן"

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שנמצא בביקור בישראל, נפגש הערב עם ראש הממשלה נתניהו. במרכז השיחות: אירן והמשא ומתן המדיני מול הפלסטינים. בירושלים לא חסכו ביקורת מהתנהלות ארצות הברית מול קוריאה הצפונית, וגורמים מדיניים ציינו כי היא אינה מועילה למאזן מול הרפובליקה האסלאמית

עיני הגורמים המדיניים בירושלים נשואות בימים האחרונים אל עבר התנהלותה של ארצות הברית מול פיונגיאנג, ובהחלט לא אוהבים מה שהם רואים. בזמן שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נמצא בישראל ומקיים שיחות עם ראש הממשלה נתניהו הנשיא פרס והשרים הבכירים, נראה כי הביקורת בנושא לא נחסכה גם ממנו. בתגובה, ניסה מזכיר המדינה האמריקני להרגיע את הרוחות והבהיר: "עינינו פקוחות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המסר שנשמע אתמול מגורם מדיני בכיר בירושלים חד וברור: "המהלכים האמריקניים בצפון קוריאה בימים האחרונים משדרים מסר מסוכן לאירן ולמנהיגים שלה". הוא הוסיף, כי "המסר הוא שנשק גרעיני מהווה חסינות והמתגרה, גם במעצמה הגדולה בעולם - אינו נענש". 

המסר הזה עלה ככל הנראה אמש גם בפגישה בין ג'ון קרי לראש הממשלה, עם השרים יובל שטייניץ, ציפי לבני, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון. דוברי ממשלה שונים מבטאים גם הם את העמדה של נתניהו, לפיה "ארה"ב מאפשרת לאירן למשוך זמן בשיחות עקרות של דיפלומטיה במקום להגביר את הלחץ ולייצר איום צבאי אמין".

"התנהלות מול קוריאה הצפונית מעבירה מסר ל (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני הגיע לישראל בעיקר כדי לנסות לחדש את המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, כשהוא מאיץ בצדדים ואומר שאין זמן והשעון מתקתק. בפגישתו עם הנשיא שמעון פרס הוא התייחס גם לעניין האירני וניסה להרגיע את הביקורת הישראלית. "כשם שהנשיא אובמה אמר פעמים רבות: הוא לא מבלף", אמר קרי לעיתונאים בפגישה, "אף אופציה לא ירדה מהשולחן, ואף אופציה לא תוסר. אנחנו מחפשים פתרון דיפלומטי אבל עינינו פקוחות, ואנחנו יודעים שהשרון מתקתק".