קרי על הפיוס בין ישראל לטורקיה: "לא נציב תנאים"

מזכיר המדינה האמריקני קיים מסיבת עיתונאים באנקרה עם מקבילו הטורקי דאבוטולו ואמר כי "זה לא תפקידה של וושינגטון לקבוע את לוח הזמנים לנורמליזציה מלאה". קרי אמר כי חשוב שיושלמו הסדרי הפיצויים ויוחזרו השגרירים והדגיש: "טורקיה יכולה למלא תפקיד חשוב ומרכזי בתהליך השלום"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נחת היום באנקרה בירת טורקיה - היעד הראשון בסיור של 10 ימים במזרח התיכון ובאירופה - במהלכו ידון בסוגיות הבוערות של האזור ובהן המצב העגום בסוריה, הגרעין האירני וקידום השלום הישראלי פלסטיני. קרי ידון עם ההנהגה הטורקית בהמשך שיקום היחסים עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בצהריים יחד עם עמיתו שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו אמר קרי שהמעצמות ימשיכו בשיחות עם אירן כדי לפתור את סוגיית הגרעין, אבל הזהיר שלפתרון הדיפלומטי - יש תאריך תפוגה. "זה לא תהליך תמידי", אמר קרי והסביר שכישלון השיחות בקזחסטן אינו סוף דרכה של הדיפלומטיה.

בנוגע לשיקום היחסים שבין ישראל וטורקיה, קרי הדגיש ואמר שהוא רואה בקבלת ההתנצלות צעד ראשון חשוב בדרך לנורמליזציה מלאה, שנחוצה לדעת וושינגטון, להרגעת האזור כולו. "טורקיה יכולה למלא תפקיד חשוב ומרכזי בעל תרומה לתהליך השלום בכל כך הרבה דרכים", אמר מזכיר המדינה האמריקני. "מדינה אנרגטית כמו טורקיה יכולה להפעיל השפעה עצומה על התהליך".

"חשוב שיושלמו הסדרי הפיצויים לטורקיה"

הוא הסביר שזה לא תפקידה של וושינגטון לקבוע את לוח הזמנים לנורמליזציה מלאה של היחסים בין המדינות: "ארה"ב לא מציבה תנאים בנוגע לדרישה או לציפיות של טורקיה, יש לנו כבוד לתהליך הזה. זה חשוב שיושלמו הסדרי הפיצויים, שהשגרירים יחזרו ושיחסים מלאים יאומצו על ידי שתי המדינות, אבל אנחנו לא מדברים על התזמון".

קרי גם הדגיש את תפקידה של טורקיה בפתרון מלחמת האזרחים בסוריה ואמר שבסיוע של אנקרה צריך למצוא פתרון מהיר ככל שניתן, שאינו אלים למצב במדינה. "אסד חייו ללכת", חזר קרי על עמדתה של ארה"ב.