ארה"ב קוראת לטורקיה לתווך במו"מ בין ישראל לפלסטינים

מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי משנה את המדיניות האמריקנית בנוגע לטורקיה: על פי דיווחים בטורקיה קרי קורא לממשל של ארדואן לשמש כמתווך במשא ומתן במזרח התיכון. הסיבה: היחסים הטובים של טורקיה עם החמאס, לצד הפופולאריות שלה ברחוב הפלסטיני

יחסים טובים עם חמאס. ארדואן והאנייה (חדשות 2)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ביקש מטורקיה לשמש כמתווכת בתהליך השלום במזרח התיכון. העיתון הטורקי "הורייט" מדווח כי הבקשה של מזכיר המדינה מגיעה בעקבות היחסים הטובים שיש לממשלת טורקיה עם ממשל החמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לטורקיה יש השפעה משמעותית על הפלסטינים. יש לה יכולת לעודד אותם לקבל עליהם את עקרונות הקוורטט", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ויקטוריה נולנד ביום חמישי. המזכיר קרי אמור להגיע לטורקיה במהלך הלילה, והוא יפגש עם ראש הממשלה ארדואן ושר החוץ דאבוטולו.

הרצון של האמריקנים שטורקיה תיחשב כמתווכת הוגנת מתאפשר רק לאחר ההתנצלות של ראש הממשלה נתניהו על אירועי המרמרה, התנצלות שהובילה להפשרה ביחסים בין ישראל לטורקיה, אחת המדינות הגדולות והמשפיעות באזור.

תיווכה בין ישראל וסוריה תחת ממשלת אולמרט

מזכיר חדש - מדיניות חדשה. ג'ון קרי, ארכי (AP)
קרי ידון עם ראשי השלטון הטורקי ביחסים שבין טורקיה וישראל, בדגש על כיצד טורקיה יכולה לתרום יותר לתהליך השלום באזור. מוקדם יותר ביקר מזכיר המדינה קרי בישראל, ונפגש עם ראש הממשלה נתניהו ועם שרת המשפטים לבני. תחת ראש הממשלה אולמרט, טורקיה שימשה כמתווכת במשא ומתן המוקדם שהתקיים בין ישראל וסוריה, משא ומתן שלא הוביל לתוצאות מעשיות.

טורקיה נחשבת לבעלת ברית של ארגון החמאס השולט בעזה מאז אירועי המשט. ראשי החמאס התקבלו בטורקיה בכבוד השמור לראשי מדינות, הממשל הטורקי מוביל את הקמפיין העולמי "להסיר את המצור" מעל עזה וארדואן עצמו אף הביע רצון לבקר בעצמו בעזה בהמשך החודש. במהלך מבצע עמוד ענן שר החוץ דאבוטולו ביקר בעזה, ואף בכה ביחד עם משפחות הפצועים בבית החולים המקומי.