חמאס: נגיש אלפי מסמכים נגד ישראל

פחות מיממה לאחר הודעת בית הדין הבינלאומי בהאג על חקירת המהלכים הצבאיים שנקטה ישראל במהלך "צוק איתן", בחמאס בירכו על ההחלטה ואמרו כי יסייעו לתביעה. דובר חמאס: "נוכיח את מעורבות ההנהגה הישראלית בפשעים"

"נספק הוכחות". תקיפה בעזה

דובר תנועת חמאס פאוזי ברהום פרסם היום (שבת) הודעה לתקשורת בה בירך על הכרזת בית המשפט הבינלאומי לפתוח בחקירה ראשונית בגין "פשעי מלחמה שביצעה ישראל" במהלך מבצע צוק איתן ברצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברהום הוסיף כי "אנשי חמאס מוכנים להגיש אלפי מסמכים לבית הדין בהאג שיוכיחו את מעורבותה של הנהגת ישראל בביצוע פשעי מלחמה נגד העם הפלסטיני".

ההודעה מטעם חמאס מגיעה שעות ספורות לאחר שמחלקת המדינה האמריקנית הכריזה כי ארצות הברית מתנגדת בתוקף לפתיחת החקירה נגד פעולות ישראל. "זוהי טרגדיה אירונית שמדינת ישראל שסופגת אלפי רקטות שנורות לשטחה נחקרת על פשעי מלחמה" - אמר אמש דובר מחבלת המדינה האמריקנית, ג'וש רתקה.

בוושינגטון בחרו לתקוף בחריפות את ההחלטה לחקור את ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה וטענו כי התביעה הפלסטינית אינה לגיטימית. "אנחנו מתנגדים בתוקף להחלטת התובעים בבית הדין בהאג", אמר רתקה במהלך תדרוך עיתונאים. "חזרנו על כך שוב ושוב כי אנחנו לא מכירים בפלסטין כמדינה ועל כן אין באפשרות הרשות הפלסטינית להצטרף לבית הדין הבינלאומי".

"ישראל ספגה במהלך המבצע בעזה רקטות שנורו לעבר שטחים אזרחיים, לעבר שכונותיה ועריה", הוסיף רתקה. "זו תהיה טרגדיה לחקור אותה על פעולותיה. "הדרך לפתור את המחלוקות בין הצדדים היא באמצעות משא ומתן ישיר, ולא על ידי נקיטת צעדים חד-צדדיים".

מלבד ההצהרה התקיפה נגד צעדי בית הדין הבינלאומי בהולנד, דובר מחלקת המדינה הבטיח כי ארצו תמשיך להתנגד לחקירה המתנהלת נגד ישראל. "נמשיך להתנגד לצעדים נגד ישראל בבית הדין על מנת להביא לקידום השלום באזור", הדגיש רתקה.

התובעים בבית הדין צפויים להחליט בהמשך אם הממצאים הראשוניים יובילו לחקירה מלאה של "הזוועות שבוצעו לכאורה על ידי הצד הישראלי או הצד הפלסטיני".

בית הדין הבינלאומי בהאג. ארכיון (אימג' בנק - getty images)

תושבי אשכול העידו בבית הדין 

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בתגובה כי הוא יפעל בזירה הבינלאומית על מנת להביא לפירוקו של בית הדין הבינלאומי. "מדובר בהחלטה שערורייתית שכל מטרתה היא לנסות ולפגוע בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני הטרור", הוא הסביר. "אותו בית דין שלאחר יותר מ-200 אלף הרוגים בסוריה לא מצא לנכון להתערב בנעשה שם, או בלוב או במקומות אחרים, מוצא לנכון 'לבחון' את הצבא המוסרי בעולם, בהחלטה שכולה נובעת משיקולים פוליטיים אנטי-ישראלים".

"גם המשוואה שכביכול 'בוחנת' את שני הצדדים היא כסות למטרה של פגיעה בישראל משום שברור שכלל לא ניתן לשים באותה משוואה את צה"ל, שעושה הכל על מנת שלא לפגוע בחפים מפשע לעומת ארגוני הטרור שיורים מתוך אזורי אוכלוסיה אזרחית על מנת לפגוע באוכלוסיה אזרחית", הוסיף ליברמן. "אנו לא נקבל זאת ואני אמליץ שלא לשתף פעולה עם הבדיקה הזו".

שלשום הרחיקו שמונה מתושבי המועצה האזורית אשכול עד לז'נבה כדי להעיד בפני ועדת האו"ם לחקר אירועי "צוק איתן". שתיים מהדמויות הבולטות של המבצע - ראש המועצה חיים ילין, שהצטרף לאחרונה ל"יש עתיד", וגדי ירקוני - רכז משק נירים שנפצע קשה מפצמ"ר כשעה לפני כניסת הפסקת האש ואיבד את שתי רגליו.