שטייניץ: "נתניהו צדק כשהתנצל בפני טורקיה"

השר ליחסים בינלאומיים, אסטרטגיה וביטחון, אמר בריאיון ל"אולפן שישי" כי לדעתו, התנהלותו של ראש הממשלה מול טורקיה - הייתה נכונה. "זו הייתה יוזמה שלנו", אמר, "אך כעת - הכדור נמצא בצד השני". עוד הוסיף, כי הצעד ננקט גם בגלל המצב הנפיץ בסוריה

"נתניהו צדק כשהתנצל" (רויטרס, AP)

לאחר התנצלותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בנוגע לפרשת משט המרמרה - טוען השר ליחסים בינלאומיים, אסטרטגיה וביטחון, ד"ר יובל שטייניץ, כי המהלך היה נחוץ למדיניות החוץ של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ?הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לקחנו בחשבון שארדואן ינסה להציג תמונת ניצחון", אמר שטייניץ בפתח דבריו. "עם זאת, ההליך מאפשר חידוש של ההידברות - גם לנוכח מה שקורה בסוריה". הוא הוסיף, כי הדבר היה חשוב גם לאמריקנים, אך "היוזמה הייתה שלנו".

השר ציין עוד, כי "הייתה התלבטות, אבל מבחינתנו - הכדור הועבר לצד השני. אני חושב שהדבר הנכון נעשה". עוד אמר, כי הסיכום עם הטורקים, יחד עם האמריקנים, אמור להפסיק את התביעות נגד חיילי צה"ל.

סגנו של ארדואן: "משלחת מישראל תגיע לטורקיה"

"הכדור אצל הטורקים". שטייניץ (חדשות 2)

העיתון הטורקי Today's Zaman ציטט היום את סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינץ', שאישר את הדיווחים שלפיהם צפויה משלחת ישראלית לנחות באנקרה בשבוע הבא כדי לתאם עם הממשל במדינה את גובה הפיצויים למשפחות הרוגי משט המרמרה.

"כולם מדברים על סכומים שונים", אמר ארינץ'. "כדי לא למנוע אכזבות בעתיד - עדיף שלא לדבר על דברים שכאלה", הוסיף, וציין כי "העניין הזה צריך להיות נידון על ידי משפטנים".

שר החוץ הטורקי: "לפיוס אין קשר למצב בסוריה"

שבוע חלף מאז שהתקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו למקבילו הטורקי ארדואן והתנצל על מותם של האזרחים הטורקים במהלך ההשתלטות על המרמרה - והיום טוענים בטורקיה כי בניגוד לפרסומים השונים - לפיוס לא היה קשר למצב המחמיר בסוריה והוא תוצאה של לחץ דיפלומטי כבד שהופעל על ישראל.

בריאיון לטלוויזיה המקומית אמר שר החוץ אהמט דבוטולו כי מדינתו אחראית באופן ישיר ללחץ הבינלאומי שהורגש בישראל בעקבות הסכסוך בין שתי המדינות. "היה עלינו להבטיח שישראל תחוש שהיא נמצאת תחת לחץ", הדגיש השר הטורקי הבכיר.

"משלחת מישראל תגיע לאנקרה" (today's zaman)

דבוטולו הבהיר כי מלחמת האזרחים בסוריה מטרידה מאוד את המשטר באנקרה, אך כי היא לא היוותה זרז לשיפור היחסים עם ישראל. "לא נישאר בשקט בשעה שנקבע עתידת של סוריה", טען דבוטולו שגם הדגיש עד כמה המצב במדינה מטריד את השלטונות בארצו.

בעוד רבים מברכים על סיום הסכסוך הארוך בין שתי המדינות, הושמעה בימים האחרונים גם ביקורת על המהלך. שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט טען לאחרונה כי "מאז שפורסמה ההתנצלות נראה שארדואן עושה הכל כדי לגרום לישראל להתחרט עליה", כך כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו.

הדברים הגיעו בתגובה לפרסום דבריו של ארדואן לפיהם השיחה בינו לבין ראש הממשלה הוקלטה, ואף כי תנאי הפיוס הוכתבו מראש לישראל. במקביל דווח כי טורקיה מנהלת משא ומתן מתקדם עם ישראל באשר לתשלום הפיצויים שיינתן למשפחות הרוגי המרמרה - מגעים שטרם הבשילו לכדי הסכם.

פיוס עם טורקיה - הסיקור המלא:

פרס לטורקים: "לפעול לאיחוי הקרע"

ציפי לבני: "ההתנצלות - לא פגיעה בחיילים"

"המצב בסוריה היה השיקול המרכזי"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

הווידאופדיה: משט המרמרה