משלחות ישראל וטורקיה ידונו לראשונה על הפיצויים ב-12 לאפריל

ראש ממשלת טורקיה ארדואן אמר בראיון טלוויזיוני כי משלחות ישראל וטורקיה ידונו לראשונה בנושא הפיצויים ב-12.4, עוד שבועיים. קודם לכן אמר סגנו בולנט ארינץ' על הפיצויים כי "לא צריך לנקוב בסכומים - כדי לא לגרום לאכזבה"

"משלחת תגיע לדון בפיצויים". נתניהו וארדו (חדשות 2)

בראיון לרשת CNN TURK אמר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן כי משלחות ישראל וטורקיה ידונו לראשונה בהסכמי הפיצויים ב-12.4, בעוד כשבועיים. "לאחר ההתנצלות, עומד מולנו נושא הפיצויים. הנושא ידון בטורקיה בעוד שבועיים", אמר ארדואן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד בנושא הפיצויים, אתמול העיתון הטורקי Today's Zaman ציטט את סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינץ' שהתבטא בעניין הפיצויים להרוגי המרמרה. "כולם מדברים על סכומים שונים", אמר ארינץ'. "כדי לא למנוע אכזבות בעתיד - עדיף שלא לדבר על דברים שכאלה", הוסיף, וציין כי "העניין הזה צריך להיות נידון על ידי משפטנים".

"אין צורך לנקוב בסכומים". ארינץ' (today's zaman)

שר החוץ הטורקי: "לפיוס אין קשר למצב בסוריה"

שבוע חלף מאז שהתקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו למקבילו הטורקי ארדואן והתנצל על מותם של האזרחים הטורקים במהלך ההשתלטות על המרמרה - והיום טוענים בטורקיה כי בניגוד לפרסומים השונים - לפיוס לא היה קשר למצב המחמיר בסוריה והוא תוצאה של לחץ דיפלומטי כבד שהופעל על ישראל.

בריאיון לטלוויזיה המקומית אמר שר החוץ אהמט דבוטולו כי מדינתו אחראית באופן ישיר ללחץ הבינלאומי שהורגש בישראל בעקבות הסכסוך בין שתי המדינות. "היה עלינו להבטיח שישראל תחוש שהיא נמצאת תחת לחץ", הדגיש השר הטורקי הבכיר.

דבוטולו הבהיר כי מלחמת האזרחים בסוריה מטרידה מאוד את המשטר באנקרה, אך כי היא לא היוותה זרז לשיפור היחסים עם ישראל. "לא נישאר בשקט בשעה שנקבע עתידת של סוריה", טען דבוטולו שגם הדגיש עד כמה המצב במדינה מטריד את השלטונות בארצו.

בעוד רבים מברכים על סיום הסכסוך הארוך בין שתי המדינות, הושמעה בימים האחרונים גם ביקורת על המהלך. שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט טען לאחרונה כי "מאז שפורסמה ההתנצלות נראה שארדואן עושה הכל כדי לגרום לישראל להתחרט עליה", כך כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו.

הדברים הגיעו בתגובה לפרסום דבריו של ארדואן לפיהם השיחה בינו לבין ראש הממשלה הוקלטה, ואף כי תנאי הפיוס הוכתבו מראש לישראל. במקביל דווח כי טורקיה מנהלת משא ומתן מתקדם עם ישראל באשר לתשלום הפיצויים שיינתן למשפחות הרוגי המרמרה - מגעים שטרם הבשילו לכדי הסכם.

פיוס עם טורקיה - הסיקור המלא:

פרס לטורקים: "לפעול לאיחוי הקרע"

ציפי לבני: "ההתנצלות - לא פגיעה בחיילים"

"המצב בסוריה היה השיקול המרכזי"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

הווידאופדיה: משט המרמרה