טורקיה טוענת: "לפיוס אין קשר למצב בסוריה"

שר החוץ הטורקי טוען היום בריאיון לטלוויזיה המקומית כי ההתנצלות של ראש הממשלה נתניהו לא הגיעה בעקבות חשש מהמצב בסוריה אלא כתוצאה ישירה של לחץ דיפלומטי מאסיבי שהופעל על ישראל בעת האחרונה

"אין קשר לסוריה", דבוטולו (AP)

שבוע חלף מאז התקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו למקבילו הטורקי ארדואן והתנצל על מותם של האזרחים הטורקים במהלך ההשתלטות על המרמרה - היום טוענים בטורקיה כי בניגוד לפרסומים השונים, לפיוס לא היה קשר למצב המחמיר בסוריה והוא תוצאה של לחץ דיפלומטי כבד שהופעל על ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לטלוויזיה המקומית אמר שר החוץ אהמט דבוטולו כי מדינתו אחראית באופן ישיר ללחץ הבינלאומי שהורגש בישראל בעקבות הסכסוך בין שתי המדינות. "היה עלינו להבטיח שישראל תחוש שהיא נמצאת תחת לחץ", הדגיש השר הטורקי הבכיר.

דבוטולו הבהיר כי מלחמת האזרחים בסוריה מטרידה מאוד את המשטר באנקרה, אך כי היא לא היוותה זרז לשיפור היחסים עם ישראל. "לא נישאר בשקט בשעה שנקבע עתידת של סוריה", טען דבוטולו שגם הדגיש עד כמה המצב במדינה מטריד את השלטונות בארצו.

בעוד רבים מברכים על סיום הסכסוך הארוך בין שתי המדינות, הושמעה בימים האחרונים גם ביקורת על המהלך. שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט טען לאחרונה כי "מאז שפורסמה ההתנצלות נראה שארדואן עושה הכל כדי לגרום לישראל להתחרט עליה", כך כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו.

הדברים הגיעו בתגובה לפרסום דבריו של ארדואן לפיהם השיחה בינו לבין ראש הממשלה הוקלטה, ואף כי תנאי הפיוס הוכתבו מראש לישראל. במקביל דווח כי טורקיה מנהלת משא ומתן מתקדם עם ישראל באשר לתשלום הפיצויים שיינתן למשפחות הרוגי המרמרה - מגעים שטרם הבשילו לכדי הסכם.

פיוס עם טורקיה - הסיקור המלא:

פרס לטורקים: "לפעול לאיחוי הקרע"

ציפי לבני: "ההתנצלות - לא פגיעה בחיילים"

"המצב בסוריה היה השיקול המרכזי"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

הווידאופדיה: משט המרמרה