העונש נגמר: ישראל פתחה מחדש את מעברי הגבול לעזה

בשבוע שעבר הופר לראשונה השקט בדרום, ובזמן ביקור אובמה ירו הפלסטינים רקטות קסאם לעבר שדרות. בישראל לא רצו להבעיר את השטח והחליטו על עונש מדיני - סגירת מעברי הגבול וצמצום שטח הדיג במי הים. הבוקר, מדווחת סוכנות הידיעות AP כי העונש נגמר והמעברים נפתחו מחדש

מעבר כרם שלום, ארכיון (חדשות 2)

ישראל פתחה מחדש ובאופן מלא את מעברי הגבול בעזה שנסגרו בעקבות ירי הרקטות מהרצועה במהלך ביקורו של הנשיא ברק אובמה בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הטילים שנורו לעבר שדרות פגעו כזכור פגיעה ישירה בביתם של משפחת חזיזה וגרמו לנזק, אך למרבה המזל לא היו נפגעים בנפש. התגובה הישראלית ניתנה רק במישור המדיני - ובישראל החליטו לסגור את מעברי הגבול לחלוטין למעט מקרים הומניטריים.

גורמי ביטחון הבטיחו שירי הרקטות מרצועת עזה  לא יעבור על סדר היום, ואכן כך היה: ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה בוגי יעלון אישרו בשבוע שעבר לצה"ל לצמצם את שטח הדיג של הפלסטינים ברצועת עזה משישה לשלושה מייל, זאת כתגובה לירי שבוצע ביום חמישי שעבר לעבר יישובי הדרום.

בנוסף לכך הוחלט גם לסגור את מעבר כרם שלום, בתגובה לירי הרקטות. החלטה זו של ראש הממשלה ושר הביטחון, בזמן ביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בישראל, מחזירה לכנו את המצב טרם מבצע "עמוד ענן" שהתקיים בחודש נובמבר בשנה שעברה.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה את ניסיונות ארגוני הטרור לירות לעבר שטח ישראל, ורואה את החמאס אחראי לכך".

"לא תהנו מביטחון עד שאנחנו נהנה ממנו"

מוקדם יותר, ארגון סלאפי מועצת השורעה של המוג'האדין בסביבות ירושלים, הפועל בסיני וברצועת עזה, נטל אחריות על ירי הקסאם מהרצועה לעבר ישראל - כך על פי אתר המזוהה עם המאבק הפלסטיני ברצועת עזה. הארגון לקח אחריות ל"שיגור של מספר רקטות לעבר שדרות הבוקר, כדי לומר לאובמה - לא תהנו מביטחון עד שאנחנו נהנה ממנו, בכל ארצות המוסלמים".

על פי סוכנות הידיעות רויטרס, נכתב בהודעה שהירי נועד להוכיח לישראל ולאמריקנים שגם מערכות ההגנה המתוחכמות ביותר לא יכולות למנוע את הירי לכיוון ישראל. מבדיקה שערכה המשטרה עולה כי רקטה אחת נפלה בתוך חצר של בית וגרמה נזק רב, למרבה המזל לא היו נפגעים כתוצאה מהנפילה. רקטות נוספות נפלו בשטח פתוח.

גורמי ביטחון בישראל ציינו הבוקר שבגלל עיתוי הירי, במהלך ביקורו של הנשיא האמריקני בישראל, הם לא יוכלו לעבור על האירוע החמור לסדר היום.

בקרב תושבי שדרות נרשם הבוקר מתח רב, משום שהירי היווה הפרה של השקט שנשמר במהלך ארבעת החודשים שחלפו מאז מבצע "עמוד ענן". מדובר באחת התקופות השקטות ביותר באזור מאז החל ירי הרקטות לפני כ-16 שנים.

השקט שוב הופר. שדרות, הבוקר (משטרת מחוז דרום)

"הצלחנו לברוח למרחב המוגן ברגע האחרון"

יוסי חזיזה, תושב שדרות שביתו נפגע הבוקר מהירי סיפר על רגעי הפחד שעברו עליו ועל בני משפחתו. "אשתי ובתי בת ה-8 הספיקו ברגע האחרון למרחב המוגן", שחזר חזיזה. "אשתי בדיוק ניקתה את החלונות שהתנפצו, למרבה המזל אנחנו תמיד ערוכים למצבים האלה".

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט טען ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה, שארגוני הטרור מנסים לשלוח מסר לנשיא האמריקני השוהה בישראל. "זאת התכתבות שלהם עם אובמה - הם רצו לומרו לו שהם פה, שהו יכול ללכת לאבו-מאזן אבל שממנו לא תבוא הישועה".

הנשיא האמריקני בסקירת כיפת ברזל (לע"מ)

"אנחנו רואים בזה אירוע נקודתי ומקווים שזה לא יתפתח לכדי הסלמה", הדגיש ראש העיר שכבר מורגל לאירועים מסוג זה. "אני קורא לתושבים להתנהל כרגיל. האירוע אמנם נתפס כהפתעה אבל כמעט בכל בית בשדרות יש לאנשים אמצעי מיגון ואנחנו ערוכים לכל תרחיש".

רק אתמול, דקות ספורות לאחר נחיתתו בנמל התעופה בן גוריון, קיבל הנשיא אובמה סקירה של "כיפת ברזל" ושאר מערכות ההגנה האוויריות של ישראל. אובמה הודה לחיילים הנרגשים על עבודתם המסורה אך ספק אם מישהו מהם ידע שיצטרכו לשוב למשימתם כה מהר.