ארדואן על ההתנצלות: נוצרה משוואה חדשה באזור

ראש ממשלת טורקיה צוטט בעיתון הורייט בהתייחסו לפתרון המשבר ביחסים עם ישראל. "תנאי ההתנצלות מחייבים את ישראל לשתף פעולה עם הממשל הטורקי בנוגע לתהליך השלום עם הפלסטינים", אמר. ארדואן גילה גם כי השיחה עם נתניהו הוקלטה: "עברנו על הטקסט ואישרנו"

"משוואה חדשה", ארדואן (רויטרס)

כמה ימים אחרי ההתנצלות של ראש הממשלה נתניהו על הרג האזרחים באירועי משט המרמרה, טוען היום מקבילו הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן כי במזרח התיכון נוצרה משוואה חדשה בעקבות המהלך. ארדואן גילה כי הקליט את השיחה שבה התנצל נתניהו ואמר כי ישראל התחייבה לשתף פעולה עם הממשל הטורקי בנוגע לתהליך השלום עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שאמר ארדואן בפני הפרלמנט הטורקי, שצוטטו הבוקר בעיתון "הורייט", הדגיש ראש ממשלת טורקיה כי במסגרת ההתנצלות התחייבה ישראל לחדש את התהליך המדיני. "הנקודה שאליה הגענו מגבירה את האחריות שלנו בנוגע לפתרון השאלה הפלסטינית - זה מביא לאיזון חדש", הבהיר.

"ההתנצלות לא תחזיר לנו את הקדושים שמתו על סיפון המרמרה", אמר ראש הממשלה הטורקי. "היא לא תפצה על היחס הלא אנושי לפלסטינים שנמשך במשך דורות. אבל אני מאמין שזו התנצלות מאוד חשובה לזכרם של אחינו הפלסטינים שמתו מות קדושים".

"השיחה עם נתניהו הוקלטה"

ארדואן ציין עוד כי מנהיגי המדינות באזור - כולל ראש הלשכה המדינית של חמאס, חלאד משעל, מסכימים שהחל עידן חדש במזרח התיכון, לאחר מה שמוגדר כניצחון של טורקיה בעקבות ההתנצלות הישראלית.

ראש הממשלה הטורקי חשף באזני חברי הפרלמנט פרטים נוספים מהשיחה שניהל עם נתניהו ועם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שהובילה להתנצלות על מותם של האזרחים הטורקים מאש לוחמי השייטת. בניסיון להדגיש את ההישג המדיני, סיפר ראש ממשלת טורקיה כי השיחה הוקלטה ונרשמה בפרוטוקול הרשמי. "שוחחתי איתו, עברנו על הטקסט ואישרנו את נוסח ההתנצלות".

במקביל, התייחס גם נשיא טורקיה עבדאללה גול להתנצלות וטען כי "ישראל עשתה את מה שהיתה חייבת לעשות ואני מביע שביעות רצון מכך". לדבריו, הסוגיה עדיין טרייה ויש להמתין לפני המשך הצעדים בין המדינות.

פיוס עם טורקיה - הסיקור המלא:

פרס לטורקים: "לפעול לאיחוי הקרע"

ציפי לבני: "ההתנצלות - לא פגיעה בחיילים"

"המצב בסוריה היה השיקול המרכזי"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

הווידאופדיה: משט המרמרה