ארדואן דחה הצעה ישראלית לפני ביקור אובמה: "לא מספיק אם נשלם למשפחות?"

ראש ממשלת טורקיה ארדואן חשף היום בשיחה עם חברי מפלגתו עוד פרטים על ההתנצלות הישראלית. הוא ציין כי מאז המשט ישראל הסכימה רק לשלם פיצויים אך לא להתנצל ולהסיר את הסגר הימי על עזה. "הישראלים רצו להסתפק בהבעת צער ואנו התנגדנו"

נתניהו וארדואן. התפייסו לבסוף (רויטרס)

מספר ימים חלפו מאז ההתנצלות הישראלית לטורקיה, אך עוד ועוד פרטים מתגלים על 'מאחורי הקלעים' של הצעד ההיסטורי: מאז המרמרה, טורקיה התעקשה על שלושה תנאים עיקריים לחזרה לשגרה ליחסים בישראל ביניהם שימוש במילה "התנצלות", זאת למרות שבכירים בישראל התעקשו תחילה על "הבעת צער" בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום לחברי המפלגה שלו כי "לכל אורך התהליך הפקידים הישראליים הסכימו לשלם פיצויים למשפחות קורבנות המרמרה, אך סירבו למלא את שני תנאים האחרים: התנצלות וסוף המצור הימי על עזה".

"הם אמרו: 'זה לא מספיק אם אנחנו משלמים?" אנחנו אמרנו שלא", אמר בדברים שצוטטו באתר העיתון הטורקי "הורייט". לדבריו, הישראלים לא הסכימו לשנות את הנוסח עד שראש הממשלה בנימין נתניהו פגש את אובמה: "השיחות עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לא סייעו".

הישג מדיני לאובמה (קובי גדעון / לע"מ)

לקראת הביקור: בטורקיה לא אישרו את נוסח ההתנצלות

עוד חשף כי לקראת ביקור אובמה בישראל, הגיע לאנקרה נוסח התנצלות שונה שגם כן לא היה מקובל. "אנחנו נפקח על ההבטחות כדי לראות אם הן נשמרות או לא", ציין ארדואן ואמר כי אובמה היה עד לשיחת הטלפון בינו לבין נתניהו.

לפני מספר ימים התייחס ארדואן להתנצלות ואמר: "כפי שכבר אמרנו: הישראלים יתנצלו, הפיצויים לקורבנות המרמרה ישולמו והמצור על עזה יוסר". הוא הדגיש כי "לא תהיה נורמליזציה בין שתי המדינות עד שכל התנאים ייושמו".

דיפלומטים טורקיים וישראליים ייפגשו כבר בימים הקרובים כדי לדון בפרטי הפיצוי למשפחות תשעת הטורקים שנהרגו בפשיטה הישראלית. הצדדים כבר פתחו בהליכים לפיצוי, ולכן הדיפלומטים ייפגשו רק על מנת לסכם את הפרטים הטכניים שנותרו בפגישה הקרובה.

פיוס עם טורקיה - הסיקור המלא:

פרס לטורקים: "לפעול לאיחוי הקרע"

ציפי לבני: "ההתנצלות - לא פגיעה בחיילים"

"המצב בסוריה היה השיקול המרכזי"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

הווידאופדיה: משט המרמרה