ציפי לבני: "ההתנצלות - לא פגיעה בחיילים"

השרה לבני מנסה להרגיע את חיילי השייטת שהביעו מורת רוח מההתנצלות הישראלית בפני טורקיה. "היא לא כללה פגיעה במוסריות שלהם, בחוקיות ובלגיטימיות של הפעולה", אמרה בריאיון לחדשות 2

שרת המשפטים ציפי לבני פנתה הערב במסר ישיר לחיילי השייטת שלקחו חלק בהשתלטות על ספינת המרמרה הטורקית והבהירה חד משמעית: ההתנצלות הישראלית על הפעולה אינה פוגעת במוסריות של לוחמי השייטת. בריאיון לחדשות 2 בירכה לבני על הפיוס בין ישראל לטורקיה, אך הביעה צער על כך שחלפו שלוש שנים בטרם התנצלה ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה להתייחס במיוחד לחיילי השייטת, ששמעתי שחלק מהם כואבים את ההחלטה", פתחה לבני את דבריה. "אני רוצה לומר להם ביום הזה, שההתנצלות לא כללה משהו שפוגע בחוקיות, בלגיטימיות ובמוסריות הפעולה לעצירת המשט".

"מוסריות הפעולה שלהם לא נפגעת, גם אם התוצאה הייתה שנהרגו אזרחים על הספינה", פירטה. "ההתנצלות עוסקת בשאלה האם היו תקלות מבצעיות, דבר שגם ישראל קבעה. לכן, גם אם אנחנו לא אוהבים את ההתנצלות, היא לא פוגעת ביכולת ובמוכנות של חיילינו להגן על מדינת ישראל".

"לפעמים צריך לבלוע גלולה מרה"

לבני, שתמכה בהתנצלות בפני טורקיה, הביעה ביקורת על כך שהפיוס הגיע רק שלוש שנים לאחר המשט עצמו. "אם היינו מתנצלים אחרי שבוע, מידת הנזק הייתה הרבה יותר קטנה", אמרה. לבני פירטה על הנסיבות שהובילו לצעד הישראלי: "אני יודעת שהיו ניסיונות לפני ביקור אובמה, אך הם לא צלחו, בין היתר בגלל שארדואן הוציא הודעות אנטישמיות. לאחר מכן, בריאיון לעיתון דני, הוא חזר בו - ובזכות זה ההתקרבות יצאה לפועל".

"עברו שלוש שנים והגיע הזמן להוריד את הנושא מסדר היום", הוסיפה. "יש פה גם בשורה מבחינת מפקדי צה"ל, לאחר שכל התביעות הוסרו. בסופו של דבר יש כאן מערכת אזורית - סוריה מתפרקת ויש אינטרס משותף של ישראל, ארה"ב וטורקיה. לפעמים צריך לבלוע גלולה מרה".

מוקדם יותר היום הבהיר ראש ממשלת טורקיה ארדואן כי היחסים בין שתי המדינות ישובו לנורמליזציה רק לאחר שישראל תקיים את כל התנאים עליהם סוכם."כפי שכבר אמרנו: הישראלים יתנצלו, הפיצויים לקורבנות המרמרה ישולמו והמצור על עזה יוסר", אמר היום ארדואן בנאום בפני קהל במדינה. "לא תהיה נורמליזציה בין שתי המדינות עד שכל התנאים ייושמו".