ראש המטה לביטחון לאומי: "אם הטורקים לא היו עושים טעויות זה היה קורה מזמן"

יעקב עמידרור חושף הערב את המניעים שהביאו את ראש הממשלה נתניהו להתקשר לעמיתו הטורקי ולהתנצל על אירועי משט המרמרה. "בינינו לבין טורקיה יש מדינה בעלת מאגרים של נשק כימי שאסור שייפול לידיים עוינות", מסביר עמידרור

ראש המטה לביטחון לאומי, האלוף (במיל') יעקב עמידרור, התייחס הערב להסדרת היחסים בין ישראל וטורקיה על רקע ביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בישראל. עמידרור מחזק את דברי ראש המשללה וטוען גם הוא כי המצב הקשה בסוריה היה הגורם המרכזי בהפשרת היחסים.  "המזרח התיכון השתנה", אמר ראש המטה לביטחון לאומי. "בינינו לבין טורקיה יש מדינה עם מאגרים כימיים העלולים להגיע לידיים עוינות ולטורקיה, כמו גם לישראל, יש אינטרס למנוע ממצב כזה לקרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוגע לשיחת הטלפון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, טען עמידרור כי היא נעשתה דווקא ביוזמתה של ישראל ולא היתה תולדה של לחץ מכיוון וושינגטון. "לא היה לחץ אמריקני", הסביר עמידרור, "זה היה רעיון שלנו. אנחנו באנו לאמריקנים והם עזרו לנו לגבש את היוזמה מול הטורקים. מתנהלים מגעים בינינו לבין הטורקים זה זמן רב ואם הטורקים לא היו עושים טעויות במהלך הדרך יכול להיות שזה היה מתגבש עוד קודם לכן. אין ספק שהתיווך האמריקני סייע לכך שהבאנו את הסכסוך לכלל סיום עם תום ביקור אובמה בישראל".

עמידרור אף התייחס להצהרותיו של ארדואן לאחר התנצלותו של נתניהו לפיהן טורקיה קיבלה את מבוקשה וכל דרישותיה נענו וכן ליחסו העוין של ארדואן כלפי ישראל. "אני לא מעריך שהוא ימשיך לתקוף את ישראל כמקודם. אם הוא היה מעוניין להמשיך ולתקוף את ישראל הוא לא היה נענה לדרישותיה של ישראל לביטול ההליכים המשפטיים נגד חיילי צה"ל ולמנות שגריר בישראל".

לטורקיה, המשמשת כחברה בעלת זכות וטו בברית נאט"ו, יש תפקיד משמעותי במאבק נגד נפילת הנשק הכימי בסוריה לידיים עוינות. לטענת עמידרור, שיקום היחסים עם טורקיה ייתן לישראל מרחב פעולה כנגד האיומים המגיעים מסוריה. "מרגע שמערכת היחסים עם טורקיה תחזור לקדמותה, היא תאבד את הרצון לפגוע בקשר בין ישראל לנאט"ו", הסביר עמידרור.

"הטורקים מוזמנים לבקר ברצועת עזה"

היום הודיע ארדואן כי בכוונתו לבקר בחודש הבא ברצועת עזה. לדברי עמידרור, ממשלת ישראל לא מתכוונת להביע את התנגדותה למהלך. "אם ארדואן ירצה לבקר בעזה הוא מוזמן לעשות זאת", אמר עמידרור. "אין לנו מה להתבייש במה שקורה ברצועה. אם הטורקים מעוניינים לבקר ארגון טרור היורה טילים לעבר ישראל בזמן ביקור נשיא ארצות הברית זה עניין שלהם. הם יצטרכו אחר כך להסביר מדוע הם מנהלים מערכת יחסים עם ארגון טרור".

בנוגע לאפשרות כי ארדואן יבקר בירושלים לאחר ביקורו ברצועת עזה טען עמידרור כי "נראה מאוד טבעי אם ארדואן יגיע לביקור. ישראל לא תסרב אם הוא ירגיש כי המצב הבשיל לכדי ביקור בירושלים". על האפשרות כי משט נוסף יגיע לרצועת עזה טוען עמידרור כי "ועדת החקירה הבינלאומית קבעה כי ישראל פעלה כחוק בכך שעצרה את משט המרמרה. נעצור כל משט נוסף שישבור את המצור על עזה תוך כדי הימנעות מפגיעה בחפים מפשע".

ישראל התנצלה בפני טורקיה - הסיקור המלא:

"המצב בסוריה היה השיקול המרכזי"

ארדואן: "הזדמנות חד-פעמית לשלום"

אירן: "הפיוס - משחק של ארה"ב"

איילון: "ליברמן הופך ללא רלוונטי מבחינה פוליטית"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

ישראל התנצלה בפני טורקיה, היחסים ישובו לסדרם

הווידאופדיה: משט המרמרה