שר הביטחון יעלון על ההתנצלות הישראלית בפני טורקיה: "החלטה אחראית"

המערכת הפוליטית ממשיכה לרעוש בעקבות ההתפתחות המדינית הדרמטית של סוף השבוע שהביאה לסיום המשבר עם טורקיה, אבל רק לאחר התנצלות ישראלית בפני ארדואן. שר הביטחון שתמך בסירוב נתניהו להתנצל עד אתמול ביקש לחזק אותו היום: "מדובר באינטרנס משותף לשני הצדדים"

מברך על ההתפתחות. השר יעלון (חדשות 2)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שהתבטא בעבר נגד התנצלות אפשרית בפני טורקיה על אירועי משט המרמרה, משמיע היום דברים אחרים ומתייצב מאחורי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מחזק את ידי רה"מ בהסדירו את המשבר עם ראש ממשלת טורקיה", כתב השר יעלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראש הממשלה נתניהו קיבל החלטה אחראית, וההסדר שהוביל עם טורקיה אינו עומד בסתירה עם העמידה על עקרונותינו בשלוש השנים האחרונות", אז למה בכל זאת התאפשר הדבר? יעלון כותב ומסביר כי "ההתפתחויות האזוריות והמעורבות האמריקנית אפשרו את יישוב המשבר - מדובר באינטרס משותף הן של ישראל והן של טורקיה".

מוקדם יותר הערב נשמעה התייחסות ראשונה להתנצלות גם מפי ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן שאמר כי "זוהי הזדמנות חד פעמית לקידום השלום במזרח התיכון". "ההכרזה על ההתנצלות התקבלה על פי התנאים שהצבנו", הוסיף ארדואן. "לפני ההתנצלות, נעשה שימוש במושגים כמו צער וחרטה. וזה מה שהבהרנו לישראלי - אם לא תשתמשו במילה 'התנצלות' - זה לא יהיה מקובל עלינו", כך ראש הממשלה הטורקי היום.

לוחם שייטת: "יורקים לנו בפנים"

בישראל היו כאלה שביקשו למחות על ההנצלות, ולוחם ששירת בשייטת בזמן המרמרה אומר היום לחדשות 2 באינטרנט בתגובה להתנצלות של ישראל בפני טורקיה על אירועי המרמרה כי "זו בושה וחרפה למדינת ישראל. אפשר בהחלט להגיד שיורקים לנו בפנים".

"כל הזמן גיבו אותנו ופתאום אובמה בא, מתנצלים והכל בסדר", אומר הלוחם. לאחר המבצע סירבה כזכור ישראל להתנצל בפני הטורקים בעיקר בשל החשש כי הלוחמים והמפקדים יועמדו לדין בבתי דין בינלאומיים ובטורקיה שם כבר נפתח משפט שכזה. הלוחמים שנאבקו עם הפעילים על המרמרה מתקשים לעכל את הבשורה על ההתנצלות הישראלית. "כאילו הרגנו אנשים שהם טהורים ותמימים - הם לא היו חפים מפשע, הם באו עם נשק, אנחנו ראינו אותם ואפשר לראות את זה בתיעוד מהספינה".

"כבר לפני כשנתיים שנשקלה האפשרות להתנצל ואנחנו עדיין היינו בשירות פעיל, קיווינו כולנו שזה לא ייקרה - ובאמת זה לא קרה ויכולנו לנשום לרווחה", הוא משחזר.

לאחר ההשתלטות, הורים ללוחמי השייטת פתחו קבוצת מחאה בפייסבוק בה קראו לישראל לא להתנצל בפני טורקיה. כבר אז הם הביעו ביקורת על כך שבישראל שקלו מהלך שכזה. באוגוסט האחרון אחד מהלוחמים אף הגיע תביעת נזיקין נגד משרד הביטחון לאחר שפורסמה תמונתו מההשתלטות. הוא אמר כי הוא חושש שארגוני טרור ימצאו אותו ויפגעו בו.

מוקדם יותר היום אמר סגן הרמטכ"ל האירני מסעוד ג'זאירי, בתגובה אירנית ראשונה לפיוס בין ישראל לטורקיה כי מדובר במשחק של ארצות הברית. "לטורקיה נוצר מעמד מיוחד במשוואה האזורית בשל ההתקפה הציונית של המשט ההומניטארי לעזה", הוא אמר היום.

לדבריו, בנסיבות הנוכחיות, העולם מנסה למצוא תחליף לאירן. ג'זאירי קרא לאנשי העולם המוסלמי להישאר עירנים ולשים לב לניסיונות של ארצות הברית לשנות את דעת הקהל העולמית. המפקד האירני הוסיף כי ארה"ב ובריטניה מנסים ללא הרף להחליף האסלאם הטהור באמריקניזציה, אותה התחילו כבר כחלק מתהליך יצירת האיסלאמופוביה בקרב העולם.

מנגד, ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה בירך היום את ההתנצלות הישראלית והגדיר אותה "ניצחון לאנקרה". בריאיון ל-CNN הטורקית הוא חשף כי ראש ממשלת טורקיה ארדואן יגיע בקרוב לרצועת עזה. הוא אמר שהוא מאמין שישראל תעמוד בהבטחתה לטורקיה ותסיר את הסגר הימי מעל עזה.

ארדואן יגזור סרט לבית חולים טורקי בעזה

אתמול, התקשר ארדואן ליושב ראש הרשות אבו-מאזן ולראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, ועדכן אותם על ההסכמות. ראש הממשלה הטורקי צפוי להיכנס לרצועה דרך מעבר רפיח ויגזור סרט לפתיחת בית חולים טורקי חדש ברצועה.

"ההתנצלות ופיצוי משפחות ההרוגים חשובות ביותר, אך המאבק שלנו יימשך עד שהמצור על עזה יוסר", הדגיש ראש ארגון ה-IHH, בולנט ילדרים, שארגן את המשט לעזה. עם זאת, הוא בירך על ההתנצלות ומסר כי מדובר בהצלחה פוליטית ודיפלומטית.

ישראל התנצלה בפני טורקיה - הסיקור המלא:

ארדואן: "הזדמנות חד-פעמית לשלום"

אירן: "הפיוס - משחק של ארה"ב"

איילון: "ליברמן הופך ללא רלוונטי מבחינה פוליטית"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

ישראל התנצלה בפני טורקיה, היחסים ישובו לסדרם

הוידאופדיה: משט המרמרה