"אובמה לאבו-מאזן: אל תפנה להאג"

גורם פלסטיני סיפר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי אובמה ביקש מאבו-מאזן שלא לפנות בינתיים לבית הדין הבינלאומי בהאג. "יו"ר הרשות אמר שיחכה בתקווה שארה"ב תשכנע את ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות"

אובמה ואבו מאזן, במהלך הביקור (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הפעיל כנראה לחצים לא רק על ראש הממשלה בנימין נתניהו, אלא גם על יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן: העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון מדווח מפי גורם פלסטיני כי במהלך ביקורו בגדה, ביקש אובמה מאבו-מאזן שלא לפעול נגד ישראל בבין הדין הבינלאומי בהאג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח השניים שוחחו בפגישתם ביום חמישי ברמאללה על נושא ההתנחלויות ואבו-מאזן נענה לבקשת אובמה ואמר כי הוא יחכה מספר חודשים כד שינקוט צעדים בנושא. עם זאת, הגורם מסר כי ברשות ייפנו בכל זאת להאג אם ישראל תבנה בשטחי E1 בין מעלה אדומים לירושלים. הפלסטינים טוענים כי בנייה ישראלית ב-E1 תפריד בין מזרח ירושלים לגדה המערבית, וזו פגיעה בסיכויים להקמתה של מדינה פלסטינית רציפה עם מזרח ירושלים כבירתה.

עוד צוין כי אבו-מאזן אמר לאובמה כי יחכה בפנייה זאת בתקווה שארה"ב תצליח לשכנע את ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות כתנאים להשקה מחודשת של שיחות המשא ומתן.

אובמה: "לפלסטינים מגיעה להם מדינה משלהם"

בביקורו של אובמה ביום חמישי האחרון ברמאללה הוא הבהיר כי "לפלסטינים מגיע לסיים את הכיבוש ולחיות בכבוד. מגיעה להם מדינה משלהם".
אובמה ציין כי הוא מחויב לפתרון שתי המדינות, אך הדגיש את הצורך בשיחות ישירות בין שני הצדדים. "זאת המתכונת להסדר אפשרי, שני הצדדים יוכלו לעשות יחד את הזינוק הנדרש", הדגיש הנשיא. "האזור כולו יוכל להרוויח מהסדר כזה".

הנשיא האמריקני התייחס גם לנושא ההתנחלויות, לדבריו הוא הבהיר לראש הממשלה נתניהו כי המשך הפעילות ההתנחלותית אינה מקדמת את הניסיון להשיג שלום. "זה לא דבר שניתן לפתור ברגע", הבהיר אובמה שהדגיש את הצורך לפתוח בשיחות ישירות. "אם לא נקיים משא ומתן ישיר לא נוכל להתקדם כלל".