מאיצים את התהליך המדיני: ג'ון קרי יחזור לישראל כבר במוצ"ש

מזכיר המדינה האמריקני יגיע היום לישראל כדי ללוות את הנשיא אובמה בביקור הרשמי בארץ הקודש. אך האמריקנים מתכוונים להכות בברזל המדיני בעודו חם - ג'ון קרי ישוב מירדן כבר לאחר יום וחצי וייפגש שוב עם נתניהו לארוחת ערב במטרה להאיץ את התהליך המדיני

ארה"ב מעלה הילוך בנושא המדיני: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יחזור לישראל יום וחצי לאחר סיום הביקור הנשיאותי וייפגש שוב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי להאיץ את החזרה למשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 קרי יגיע כבר היום לישראל, עקב הגעתו צפוי גם להיסגר כביש מספר 1 בשעות אחר הצהריים, הוא ילווה את הנשיא אומבה במהלך ימי הביקור הרשמי שלו בישראל ממחר ועד לצהריי יום שישי, בתום הביקור יעזבו שני האישים את ישראל וימשיכו לביקור בירדן הסמוכה.

כעת מתברר שמזכיר המדינה האמריקני ישוב לישראל כבר במוצאי השבת הקרובה, משמע יום וחצי בלבד לאחר הנסיעה לירדן. קרי יתארח לארוחת ערב רשמית עם ראש הממשלה נתניהו במטרה להחזיר את ישראל והפלסטינים לשולחן המשא ומתן.

המלך עבדאללה: "יחסי עם נתניהו השתפרו מאוד"

שכנות טובה לצד פסימיות: בריאיון שהעניק מלך ירדן עבדאללה השני למגזין האמריקני "אטלנטיק" דיבר המנהיג על יחסיו עם ראש הממשלה נתניהו וישראל והעריך כי פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני הולך ומתרחק. "יחסי עם ראש הממשלה הישראלי נתניהו השתפרו מאוד", העיד עבדאללה. "יש בינינו שיחות ודיונים מאוד משמעותיים. חל שיפור גדול באמון בינינו ואנו מקיימים ערוץ תקשורת רציף", הוסיף המלך הירדני.

עוד הוסיף המנהיג הירדני כי יש לו הערכה גדולה לנתניהו כיוון שהוא מכיר בתרומתו לייצוב המצב המדיני בירדן. עם זאת, עבדאללה לא הביע אופטימיות באשר לסיכויי פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"יחסינו השתפרו מאוד". עבדאללה ונתניהו (רויטרס)

"לא בטוח שאפשר עוד לממש את פתרון שתי המדינות"

לדברי המלך, שנחשב לאחד התומכים המובהקים בפתרון שתי המדינות בגבולות 67, נראה כי הסיכויים למימוש אותו פתרון הולכים ומתרחקים - ונראה שאפילוכבר לא קיימים. "ייתכן שזה כר מאוחר מדי בשביל ליישם את הפתרון הזה", אמר עבדאללה."חלק ממני מאוד מודאג מכך שכבר החמצנו את האפשרות לממש אותו", הוסיף ואמר כי את דאגתו ניתן לבטא במילה אחת - "ישראטין", שלמעשה מגלמת מצב בו תתקיים מדינה אחת ללא פתרון.

"אם ישראל לא תמהר לחתור לפתרון עם הפלסטינים ולכונן מדינה יהודית לצדמדינה פלסטינית, הבחירה שלה בעתיד תהיה בין אפרטהייד לדמוקרטיה", הזהיר המנהיג הירדני. "הדרך היחיד לכונן בארץ ישראל מדינה יהודית היא שתהיה בה מדינה ליהודים - ומדינה לפלסטינים. המדינה היהודית תחול על החלק הישראלי", אמר המלך.

את השאלה האם הנשיא אובמה שיגיע מחר לביקור באזור ,עובד על פתרון כולל לסכסוכי המזרח התיכון הגדיר עבדאללה כ"שאלת מיליון הדולר". "זו כהונתו השנייה ועכשיו לו את הניסיון והידע הדרושים על מנת לכונן תוכנית שלום. "האם אפשר להשיג שלום בתוך ארבע שנים? נראה שזו ההזדמנות האחרונה" סיכם המלך.