המלך עבדאללה: "יחסי ישראל וירדן השתפרו מאוד"

בריאיון למגזין האמריקני "אטלנטיק" חשף מלך ירדן עבדאללה, כי יחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו השתפרו מאוד בתקופה האחרונה – זאת על רקע מספר פגישות שהשניים קיימו בתקופה האחרונה. עם זאת, הביע המלך חשש מכך שלא ניתן לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות פתרון שתי המדינות

"יחסינו השתפרו מאוד". עבדאללה ונתניהו (רויטרס)

שכנות טובה לצד פסימיות: בריאיון שהעניק מלך ירדן עבדאללה השני למגזין האמריקני "אטלנטיק" דיבר המנהיג על יחסיו עם ראש הממשלה נתניהו וישראל והעריך כי פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני הולך ומתרחק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יחסי עם ראש הממשלה הישראלי נתניהו השתפרו מאוד", העיד עבדאללה. "יש בינינו שיחות ודיונים מאוד משמעותיים. חל שיפור גדול באמון בינינו ואנו מקיימים ערוץ תקשורת רציף", הוסיף המלך הירדני.

עוד הוסיף המנהיג הירדני כי יש לו הערכה גדולה לנתניהו כיוון שהוא מכיר בתרומתו לייצוב המצב המדיני בירדן. עם זאת, עבדאללה לא הביע אופטימיות באשר לסיכויי פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"לא בטוח שאפשר עוד לממש את פתרון שתי המדינות"

לדברי המלך, שנחשב לאחד התומכים המובהקים בפתרון שתי המדינות בגבולות 67, נראה כי הסיכויים למימוש אותו פתרון הולכים ומתרחקים - ונראה שאפילוכבר לא קיימים. "ייתכן שזה כר מאוחר מדי בשביל ליישם את הפתרון הזה", אמר עבדאללה."חלק ממני מאוד מודאג מכך שכבר החמצנו את האפשרות לממש אותו", הוסיף ואמר כי את דאגתו ניתן לבטא במילה אחת - "ישראטין", שלמעשה מגלמת מצב בו תתקיים מדינה אחת ללא פתרון.

"אם ישראל לא תמהר לחתור לפתרון עם הפלסטינים ולכונן מדינה יהודית לצדמדינה פלסטינית, הבחירה שלה בעתיד תהיה בין אפרטהייד לדמוקרטיה", הזהיר המנהיג הירדני. "הדרך היחיד לכונן בארץ ישראל מדינה יהודית היא שתהיה בה מדינה ליהודים - ומדינה לפלסטינים. המדינה היהודית תחול על החלק הישראלי", אמר המלך.

את השאלה האם הנשיא אובמה שיגיע מחר לביקור באזור ,עובד על פתרון כולל לסכסוכי המזרח התיכון הגדיר עבדאללה כ"שאלת מיליון הדולר". "זו כהונתו השנייה ועכשיו לו את הניסיון והידע הדרושים על מנת לכונן תוכנית שלום. "האם אפשר להשיג שלום בתוך ארבע שנים? נראה שזו ההזדמנות האחרונה" סיכם המלך.