יום לביקור הנשיא אובמה בישראל: היערכות וכוננות שיא

מחר ב-12:00 ינחת נשיא ארה"ב ברק אובמה בישראל ויחל בביקור רשמי בן שלושה ימים - אז גם ייצא לדרכו מבצע אבטחה מורכב ומסובך. העיר ירושלים כבר ערוכה לבואו של מנהיג העולם החופשי ובמשטרה נערכים לכל תרחיש אפשרי

יירד מכבש המטוס וינופף לשלום. אובמה (רויטרס)

יממה לפני ביקורו ההיסטורי של נשיא ארה"ב ברק אובמה בישראל, ההיערכות והמתח בשיאם: הלימוזינות המשוריינות כבר מחכות, מסוקי ה"בלאק הוק" כבר נחתו בירושלים והמשטרה נערכת למבצע אבטחה חסר תקדים בהיקפו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר בשעה 12:00 בצהריים ינחת בנתב"ג מטוס האייר-פורס 1 הנשיאותי, ממנו ייצא מנהיג העולם החופשי ברק אובמה, וינופף לשלום. מהרגע בו אובמה יירד במדרגות, יחל גם מבצע האבטחה המסובך, המקיף ואולי היקר ביותר שאי פעם נערך בישראל.

את משלחת אובמה, שנחשב גם לאיש המאוים ביותר בעולם, יאבטחו 15 אלף שוטרים באמצעות 60 כלי רכב בהם ישהו אנשי הימ"מ והיס"מ, זאת בנוסף לאמבולנסים, אופנוענים, ניידות טיפול נמרץ ורכבי כיבוי. כ-1,000 שוטרים יאבטחו רק את שדה התעופה בזמן נחיתת הנשיא.

בימים האחרונים כבר נחתו בנתב"ג מטוסי תובלה ענקיים שפרקו עשרות טונות של ציוד לביקור, בהם המסוקים הנשיאותיים שהוסעו למתחם גבעת רם בירושלים. בנוסף, פרקו גם טונות רבות של ציוד שכלל לימוזינות משוריינות, רכבי אבטחה ושרד חסינים לירי ומטעני צד וצי של 12 מסוקי "בלאק הוק".

במשטרה נערכים לפגיעה אפשרית בנשיא אובמה

מסוקי הנשיא ממתינים בירושלים, אתמול (חדשות 2)
במשטרה לא לוקחים סיכונים ונערכים לכל התרחישים האפשריים בהם: פיגוע, חטיפה או אפילו ניסיון התנקשות באישיות הבכירה. העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר כי אמש השלימה המשטרה את היערכותה לביקור על ידי היערכות לאירוע פח"ע, פיגוע ראווה בשטח ישראל או חטיפה של אנשי כוחות הביטחון. בנוסף, נערכו במשטרה לניסיונות לפגוע באובמה ובפמלייה הנשיאותית, או בבכירי הממשל בישראל שיתלוו אליו.

החל מהלילה ייכנס המבצע לישורת האחרונה. בכל רגע נתון של הביקור, שיחל מחר ויסתיים בשישי בצהריים, ישתתפו 5,000 שוטרים באבטחת הנשיא ופמלייתו וייפרשו 2,000 מחסומים במסלולי הנסיעה של השיירה הנשיאותית.

אלפי דגלי ארה"ב וישראל כבר נפרשו ברחבי ירושלים, כמו גם השטיחים האדומים הממתינים לבואו של אובמה בבית הנשיא בירושלים, בבית ראש הממשלה ובבנייני האומה -שם יישא נאום בפני אלפי סטודנטים נרגשים.

הביקור ייפתח בכיפת ברזל ויסתיים בבית לחם

השטיחים האדומים נפרשו בבית הנשיא (לע"מ)
ביקורו של הנשיא אובמה בישראל יחל מחר בשעה 12:00, בטקס קבלת פנים חגיגי בנמל התעופה בן גוריון, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הממשלה החדשים שנשבעו אמונים לתפקידיהם רק אתמול. עם נחיתתו, יסקור אובמה סוללה של מערכת כיפת ברזל שהוצבה במקום במיוחד עבורו.

אחר הצהריים יגיע אובמה לפגישות עם פרס במשכן הנשיא ונתניהו בבית ראש הממשלה בירושלים. בשעה 20:00 תיערך מסיבת עיתונאים משותפת לאובמה ונתניהו, ואז יתפנו השניים לארוחת ערב חגיגית, עליה עמל השף שלום קדוש.

ביום המחרת יבקר אובמה במוזיאון ישראל ובהיכל הספר בירושלים ולאחר מכן ימריא לביקור בן כמה שעות ברמאללה. אחר הצהריים ישוב הנשיא לשטח ישראל, אז יישא נאום בפני אלפי סטודנטים בבנניני האומה. לאחר שתיערך לו קבלת פנים בקונסוליה האמריקאית בעיר, הוא יגיע לארוחת ערב ממלכתית בבית הנשיא פרס.

את היום האחרון של הביקור יפתח אובמה ב"יד ושם" ובהר הרצל, שם יניח זר על קברו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל. לקראת הצהריים ייפגש עם יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' ואז ייסע לביקור בבית לחם. כשלוש שעות לפני כניסת השבת ייערך לנשיא טקס פרידה בנתב"ג, אז ימריא במטוסו חזרה לווושינגטון.

הצמידים שיוענקו למישל והבנות (גלריה אילנה גור)
כמו כל מבקר שחוזר מחו"ל, יביא עמו אובמה מתנות למשפחתו. רעייתו מישל ובנותיו, סאשה ומאליה אמנם לא יצטרפו לביקור, אבל יקבלו תכשיטים מהודרים שעוצבו עבורן במיוחד בארץ. הנשיא עצמו יזכה בשעון ידידות מיוחד מהנשיא פרס ובננו-שבב מיניאטורי מיוחד שיעניק לו ראש הממשלה, שבתוכו מוטבעות מגילות העצמאות של ארה"ב וישראל זו לצד זו.

 אובמה בישראל - הסיקור המלא:

גלעד שליט קרא לשחרורו של פולארד

במיוחד לכבוד ביקור אובמה: כיפת ברזל תוצב בנתב"ג?

"החלום שלי - שג'ונתן יהיה בבית בליל הסדר"

דגלים ומנקים: י-ם נערכת לאובמה

"הרגיעו את השטח לקראת ביקור אובמה"

בגלל ביקור אובמה: נדחה דיון ב-E1

לקראת אובמה: בעזה מבטיחים הסלמה

הפקקים באים: היכונו לביקור אובמה

15,000 שוטרים יאבטחו את אובמה

פשקווילים לאובמה: "שיציל אותנו מהציונים"

לראשונה: הנשיא אובמה יבקר בישראל