אובמה מגיע - הנמיכו את הציפיות

נשיא ארה"ב רואה את הנאום מול הסטודנטים בישראל את מרכז הביקור שלו. ממש כמו שהוא עושה בארצות הברית, גם כאן, ברק אובמה רוצה להקסים את הציבור כדי ללחוץ על הממשל. בירושלים ממתינות לו שאלות בנוגע לאירן, לפלסטינים, ומנהיג אחר - נתניהו, איתו אין לו יחסי חברות קרובים. עמית ולדמן מנמיך ציפיות

האתגרים שבדרך (חדשות 2)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מגיע מחר לביקור ראשון בישראל - ברשות הפלסטינית ובוושינגטון מקווים שהביקור ישפר את היחסים עם שני הצדדים. הנשיא האמריקני לא מתכוון להציע יוזמת שלום חדשה, ואירוע השיא, בינתיים, אמור להיערך דווקא בנאום מול סטודנטים, ולא בפגישות המדיניות של אובמה. הנשיא האמריקני יפגוש את ראש הממשלה נתניהו, את יו"ר הרשות אבן מאזן, את הנשיא פרס, ובכירים בצבא. אבל אובמה, כנראה, לא מכוון ללבם, אלא ללבנו - לבו של הציבור בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הביקור אובמה יתמודד עם מספר סוגיות. ראשית - סוגיית האיום האירני. גם ישראל וגם ארצות הברית סבורות שאסור לאפשר לאיראן פצצה גרעינית, אבל אין הסכמה בין ירושלים לממשל האמריקני בנוגע ללוח הזמנים. בישראל טוענים שאירן תוכל להשיג פצצה עוד השנה, אך אובמה אמר לא מכבר בריאיון לחדשות 2 שאירן רחוקה לפחות שנה מפיתוח של נשק גרעיני.

לישראל יש דילמה. מצד אחד מודאגים שיגיע יום ובו הכוח הישראלי לא יספיק כדי להרוס את הארסנל האירני. מצד שני, מאוד רוצים לראות תקיפה עם כוח אש שרק האמריקנים יכולים להעניק. על פי הדיווחים בתקשורת האמריקנית, אובמה ימשיך להגיד גם כאן בירושלים שצריך לתת עוד זמן לסנקציות, למהלכים הדיפלומטים, לעשות את שלהם.

אובמה מגיע בלי "תוכנית שלום רחבה"

בנושא המשבר הפלסטיני-ישראלי הנמשך, אובמה, שאמר בתחילת הכהונה הראשונה שלו שהסוגייה בראש סדר העדיפויות שלו, ימשיך ללחוץ על ישראל ועל הפלסטינים לשוב לשולחן המו"מ. עם זאת, אין לו "תוכנית שלום רחבה", אמר למנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב. פרשנים לענייני הבית הלבן סבורים שאם הוא לא יראה התקדמות, הנשיא עשוי לנסות ולהניע יוזמת שלום במהלך השנה הקרובה.

היחסים האישיים בין האישים לא יהפכו את הביקור הזה לנוח יותר. נתניהו בן ה-63 מדבר אנגלית מצוינת, אבל לא את שפתו של הנשיא אובמה. השניים אינם סומכים איש על רעהו. אובמה הואשם לא אחת בניסיון להכתיב לירושלים מדיניות שאינה רוצה בה, ואילו תומכיו של אובמה זעמו על נתניהו שתמך במועמד שרץ נגדו בבחירות לנשיאות 2012, מיט רומני.

במהלך פגישה בבית הלבן ב-2011, נתניהו העניק לאובמה הרצאה פומבית על ההיסטוריה היהודית. שנה אחר כך, כשראש הממשלה ביקר בוושינגטון , אובמה אמר שהוא עסוק מידי בכדי לפגוש אותו. אולי השבוע, מנקודת זינוק כל כך נמוכה, השניים יצליחו למצוא שפה משותפת.