מזכ"ל האו"ם: הרשות תיקרא "מדינת פלסטין"

שדרוג נוסף למעמדם של הפלסטינים באו"ם עם פרסום דוח שכתב מזכ"ל הארגון, בו הוא קובע כי מעתה יש להתייחס לרשות הפלסטינית כ"מדינת פלסטין". עוד כותב באן בדוח כי "בעולם גובר חוסר הסבלנות לכיבוש ארוך השנים". בישראל חוששים כי הפלסטינים ינצלו סמכויות חדשות שניתנו להם כדי לחקור בדין פלילי את הבנייה בהתנחלויות

באן קי מון ואבו מאזן באו"ם, ארכיון (AP)

מספר חודשים לאחר שהעצרת הכללית של האו"ם החליטה על שדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית למדינה משקיפה, הגדיל לעשות מזכ"ל האומות המאוחדות, שהודיע כי מעתה הרשות תיקרא "מדינת פלסטין" בכל הפלטפורמות הרשמיות - כך מפרסם הבוקר עיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מזכיר האו"ם, באן קי מון, פרסם אתמול דוח פרי עטו בנושא מעמדם של הפלסטינים בארגון האומות המאוחדות. בין השאר קבע באן בדוח כי בכל המסמכים הרשמיים ובישיבות האו"ם יוכרו הפלסטינים כחלק ממדינת פלסטין.

בדוח שכתב מותח באן ביקורת קשה על ישראל: "ההחלטה על שדרוג מעמדם של הפלסטינים ברוב של 138 מדינות, מסמל את חוסר הסבלנות ההולך וגובר בעולם לכיבוש רב השנים. סיום הכיבוש והשגת פתרון של שתי מדינות היה צריך להתרחש כבר מזמן", נכתב.

מזכ"ל האו"ם הטיל על ישראל את חוסר ההתקדמות בתהליך השלום, וציין בהקשר הזה את המשך הבנייה בהתנחלויות, ובמיוחד את אזורE1 השנוי במחלוקת. "ישראל מקדמת תוכניות להקמת 11,500 יחידות דיור מעבר לקו הירוק, למרות שבנייה מעבר לקו הירוק מנוגדת לחוק הבינלאומי", כתב באן בדוח.

במסגרת שדרוג מעמדם של הפלסטינים, הם יוכלו מעתה להגיש מועמדות לשפוט בבתי הדין המיוחדים של האו"ם לעניינים פליליים. בישראל קיים חשש כי הפלסטינים ינצלו את זכות זו להקמת בית דין שיחקור את הבנייה בהתנחלויות.