יומן המסע של הנשיא פרס בצרפת: "הפגנות? כולם היו ידידותיים"

נשיא המדינה שמעון פרס צפוי לחזור מחר לישראל מביקור באירופה בו התקבל בכבוד רב. "הזהירו מהפגנות", הוא אומר, "אבל כולם היו ידידותיים מאוד". עוד לפני חזרתו הוא כבר נערך לביקור הנשיא האמריקני: "צריך לשאול איך נקבל אותו ולא מה נקבל ממנו"

למשך כשעה אחת נדמה היה שכל צרותיה של ישראל באירופה נשכחו. חברי הפרלמנט האירופי, קהל קשה לישראל בדרך כלל בלשון המעטה, נעמדו על רגליהם לכבוד הנשיא פרס שניצל את המעמד כדי להזהיר פעם נוספת מפני האיום האירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברכבת בדרך מפריז הנשיא מתחיל לסכם את ביקורו בצרפת. "אתה יודע, הזהירו אותי על הפגנות. היו הפגנות?", תהה פרס בשיחה עם חדשות 2. "כל העיתונים היו ידידותיים, כל הטלוויזיות ידידותיות".

מלבד הנושא האירני יש לנשיא בפגישותיו ונאומיו באירופה מטרה נוספת - למנף את מעורבות חיזבאללה בפיגוע בבורגס, כדי לגרום לאיחוד האירופי להכריז עליו כארגון טרור.

פרס במהלך נאומו, היום (משה מילנר)
פרס זוכה לפרגון כמעט מקיר לקיר אבל לא הכל ורוד ביחסי ישראל ואירופה. בסוף השבוע החליטה ממשלת הולנד לסמן מוצרים שהגיעו מהתנחלויות, ולא מן הנמנע שמדינות נוספות יגיעו אחריה.

מחר חוזר פרס לארץ במטרה להשביע ממשלה חדשה וגם כדי להתכונן לביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה. "הייתי רוצה שבביקור הזה - לא שאובמה יראה לנו מה הוא יכול לעשות, אלא שאנחנו נראה לו שגם אנחנו מסוגלים להגיד תודה", הדגיש הנשיא. "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך אנחנו נקבל אותו, ולא מה נקבל ממנו".