הנשיא מול הפרלמנט האירופי: "ניתן להשיג שלום תוך זמן קצר"

פרס נאם בצהריים מול מליאת הפרלמנט האירופי בשטרסבורג, והדגיש כי הממשלה החדשה היא הזדמנות למשא ומתן מחודש עם הפלסטינים. הוא הדגיש את הצורך בהכרה של חיזבאללה כארגון טרור ובהיר שאירן מסוכנת לעולם כולו

נשיא המדינה שמעון פרס נאם היום בשעות הצהריים במליאת הפרלמנט האירופי בשטרסבורג. מדובר בנאום הראשון של מנהיג ישראלי בפרלמנט במתכונתו הנוכחית המונה 754 חברי פרלמנט מ-27 מדינות האיחוד. את נאומו העברנו בשידור חי באתרי חדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרס החל את נאומו בהתייחסות דווקא לסוגיית המשא ומתן עם הפלסטינים. "אחרי 7 מלחמות הגענו למצב שבו אנו יכולים להגיע לשלום, אבל, למרבה הצער הפלסטינים היו יכולים להשתמש כדי לבנות אחדות ובנו במקום זאת בסיסי טרור שהפכו למכשול לתהליך השלום", תקף פרס אבל הוסיף - "אני מאמין שניתן להגיע לשלום תוך זמן קצר".

"כבר הסכמנו על התחלתו של תהליך השלום עם הפלסטינים", המשיך הנשיא לפרט, "העיקרון מבוסס על רעיון שתי המדינות לשני עמים - מדינה ערבית פלסטינית ומדינה יהודית - ישראל - החיות בשלום, בביטחון ובשיתוף פעולה כלכלי. זו לא רק החלטה טקטית, זו בחירה על פי הערכים המוסריים שלנו, לפיהם כל בני האדם נולדו שווים. זה הזמן להמשיך לחדש את תהליך השלום", הוא הצהיר. 

"בעוד זמן קצר תוקם ממשלה בישראל", התייחס פרס גם להווה הפוליטי בישראל. "מטרתה לחדש את שיחות השלום, להבין שאין פתרון מלבד שתי מדינות לנו ולפלסטינים. זו לא רק השאיפה שלנו, זה ההכרח מהמציאות".

"הסכנה המיידית לשלום היא אירן", עבר הנשיא לנושא הבא בו עסק בהרחבה, "איש לא מאיים על אירן, היא זו שמאיימת. היא מאיימת על עצמאות מדינות ערביות וקוראת להשמדה של ישראל. היא מעבירה נשק למדינות סביב כדי להפר את היציבות. למה הם בונים כלי נשק המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים?", שאל פרס. 

מכאן עבר הנשיא לסוגייה מרכזית נוספת בנאומו - הצורך בהכנסת חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. "היום חיזבאללה, בתמיכת אירן, הורס את לבנון. חיזבאללה הוא ארגון טרור, לא תנועה פוליטית. הם מחביאים נשק בכפרים שלווים והופך אותם למטרות צבאיות. חיזבאללה מחלק את לבנון מבחינה פוליטית, אתנית, דתית. חיזבאללה היא מדינה בתוך מדינה".

"חיזבאללה מבצע ומנסה להוציא לפועל פיגועי טרור בכל רחבי העולם. רק לאחרונה קבעה בולגריה, חברה באיחוד האירופי, שחיזבאללה עמד מאחורי הפיגוע שבוצע נגד אזרחים ישראלים בבורגס. הצילו את האזרחים שלנו ושלכם מפני הארגון הזה", קרא פרס לחברי הפרלמנט האירופי, "הקהילה הבינלאומית חייבת להכיר בחיזבאללה כארגון טרור".