פרס: "הזדמנות אחרונה לאירן"

נשיא המדינה נועד היום עם מקבילו הצרפתי בארמון האליזה, ודן עמו בסוגיות מדיניות בוערות כגון תכניתה הגרעינית של הרפובליקה האסלאמית, מלחמת האזרחים בסוריה והמשא ומתן עם הפלסטינים. בסוף הפגישה, הזמין פרס את הולנד לביקור בישראל

נשיא המדינה שמעון פרס נועד הערב עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, הראשון התקבל בארמון האליזה בתרועת חצוצרות ושמע ממארחו שצרפת סבורה כי התקופה הקרובה תהווה הזדמנות אחרונה עבור אירן לחזור בה מתכנית הגרעין.  בנוסף, דנו השניים במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה ובפעילות של ארגון חיזבאללה בלבנון. במסיבת עיתונאים משותפת אמר פרס כי הסנקציות שמוטלות על הרפובליקה האסלאמית עובדות - אך הדבר אינו מספיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדוע אירן מפתחת טילים ארוכי טווח היכולים לשאת ראש גרעיני?", תהה פרס במהלך פגישת השניים. "אין ספק שיש לבצע פיקוח כפול הן על האורניום והן על אמצעי השיגור", הוסיף והדגיש כי כל האופציות צריכות להישאר על השולחן.

הנשיא הולנד הזמין את הנשיא פרס ובכירי משלחתו לארוחת צהריים שהתקיימה כפגישת עבודה מורחבת בהשתתפות שר החוץ הצרפתי לורן פביוס ובכירי האליזה. "זהו כבוד גדול ועונג פרטי לארח אותך באליזה", אמר הולנד לפרס. "אנו מלאי הערכה לפעילותך למען השלום ולמען העולם. במעמד זה אני מזמין אותך לביקור ממלכתי בצרפת כאורחנו. בשבוע הבא נציין שנה לרצח הנתעב בטולוז ונרכין ראש לזכרם של קורבנות הטרור", הוסיף.

פרס: "כשתקום ממשלה חדשה בישראל - יחודש תהליך השלום"

הנשיא הולנד התייחס גם להקמת הממשלה בישראל ואמר כי הוא תקווה שהממשלה החדשה תקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים וכי ויבוטלו כל התנאים המקדימים:"צרפת עומדת לצד ישראל והפלסטינים ותסייע, ככל שניתן, לקידום השלום ותמשיך להשקיע בכלכלת הרשות הפלסטינית ובפיתוחה".

הולנד שב והבהיר כי מדיניות הרחבת ההתנחלויות מקשה על קידום התהליך ויוצרת מחלוקת. הנשיא פרס שב והדגיש כי אין פתרון זולת פתרון שתי המדינות לשני העמים וכי לישראל יש שותף אמיץ ורציני לשלום. "אבו מאזן נלחם נגד הטרור ותומך נלהב בשלום", אמר הנשיא פרס, והוסיף כי הוא מאמין שברגע שתקום ממשלה חדשה בישראל - יחודש תהליך השלום.

יצוין כי בסיום ארוחת הצהריים שקיימו השניים, שיגר הנשיא פרס הזמנה רשמית לביקור ממלכתי  של הולנד בישראל. האחרון השיב להזמנה בחיוב ואמר כי ככל הנראה, יגיע לביקור בשנת 2013.