הולנד הורתה לסמן מוצרים מהתנחלויות?

במשרד החוץ בירושלים קיבלו מידע לא רשמי, שלפיו גורם ממשלתי בהולנד הוציא חוזר רשמי ליבואנים ורשתות השיווק במדינה, בבקשה לסמן מוצרים מהתנחלויות. "אם הצעד מייחד לרעה את ישראל, ורק אותה, הרי שמדובר בבירור באפליה בוטה", נמסר ממשרד החוץ

הולנד תסמן מוצרים מהתנחלויות? (רויטרס)

האם גם הולנד דורשת מרשתות השיווק לסמן מוצרים שמגיעים מהתנחלויות בישראל? במשרד החוץ קיבלו מידע לא רשמי, לפיו גורם ממשלתי בהולנד שלח חוזר ליבואנים ורשתות השיווק, בבקשה לסמן מוצרים שמגיעים מהתנחלויות ביניהם מזון, יינות ומוצרי קוסמטיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טרם ידוע האם אכן מדובר ביוזמה של ממשלת הולנד או של משרד ממשלתי אחר, וכן ישראל עדיין לא קיבלה עדכון רשמי מטעם מי מנציגי המדינה על הליך כזה או אחר. בתקשורת ההולנדית טרם דווח פרטים על מהלך כזה או אחר.

"לא רוצים לתרום לכלכלת ההתנחלויות"

פראנס טימרמאנס, שר החוץ של הולנד, פראנס טימרמאנס אמר אתמול בנאום בפרלמנט כי ההתנחלויות מהוות מכשול לשלום במזרח התיכון, כך דווח ב"הארץ". הוא ציין כי מדינתו "לא מעוניינת לתרום לכלכלתן של ההתנחלויות הבלתי חוקיות".

ממשרד החוץ בירושלים נמסר בתגובה: "אם האירופים טוענים שסימון מוצרי התנחלויות נועד רק ליידע את הצרכן שהמוצר מגיע מאזור שנוי במחלוקת, הרי שהם צריכים להיות עקביים ולסמן כל מוצר מכל אזור שנוי במחלוקת באירופה ובעולם. אבל אם הצעד מייחד לרעה את ישראל, ורק אותה, הרי שמדובר בבירור באפליה בוטה ופסולה מעיקרה".

בחודש מאי בשנה שעברה, הודיעה ממשלת דנמרק כי התוצרת הישראלית המיובאת למדינה שמקורה בהתנחלויות ביהודה ושומרון, תסומן בתג מיוחד. שר החוץ בקופנהגן, ווילי סובנדאל, אמר כי "מדובר במהלך שנועד לספק לציבור הצרכנים את מלוא המידע על המקום שממנו מגיעים המוצרים שהם רוכשים, בהתאם לתנאים שנקבעו ביתר מדינות אירופה".