ארה"ב תקצץ הסיוע הביטחוני לישראל

במערכת הביטחון נושמים לרווחה: גורמים בוושינגטון עדכנו את שר האוצר יובל שטייניץ כי בעקבות חתימתו של אובמה על אישור התקציב בגובה של 85 מיליארד דולר - יקוצץ הסיוע הביטחוני לישראל ב-5% ולא ב-8% כפי שתוכנן בתחילה

לאחר החשש שהתעורר בישראל בעקבות חתימתו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה על הקיצוץ בתקציב - בגובה 85 מיליארד דולר - הודיעו גורמים בוושינגטון לשר האוצר שטייניץ כי הקיצוץ בסיוע הביטחוני לישראל יעמוד על 155 מיליון שקלים - ולא על 250 מיליון שקלים כפי שנצפה. כך דווח בגלי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, קיצוץ הסיוע הביטחוני יעמוד על 5% בלבד, ולא 8% כפי שחששו בישראל. בתחילת השבוע הביע שגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, חשש מפני הצפוי בעקבות הצעד.

"שגרירות ישראל עדיין אינה יודעת מה יהיה היקף הקיצוץ הרוחבי בארה"ב (סיקווסטר)", אמר השגריר אורן ל"גלובס". "הסיוע לישראל כלול בתקציב הפדרלי. כפי שתקציב זה יקוצץ, כך גם היקף הסיוע לישראל עלול להיות מקוצץ בהתאם".

הוא הוסיף כי "כבעלת הברית הקרובה ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון, ישראל מבינה את האתגרים התקציביים הלא פשוטים שאיתם מתמודדים האמריקנים. אנו מוכנים לשאת את חלקנו בנטל, תוך ניסיון לשמור על אותם פרוייקטים חיוניים לביטחונה ולשלומה של ישראל, ביניהם פרוייקט 'כיפת ברזל'".

עוד אמר אורן, כי ממשלת ישראל תוסיף לקיים דו-שיח עם הממשל האמריקני ועם הקונגרס כדי לשמור על היקף הסיוע למערכות ביטחוניות כגון "כיפת ברזל", אך לא ציין במפורש קיצוץ אפשרי בסיוע הצבאי השנתי לישראל (שניתן בנפרד מהסיוע לתכניות הטילים).