דוח האו"ם: ישראל מתעללת בשיטתיות בילדים פלסטינים

ארגון האו"ם יוניצ"ף פרסם דוח חמור נגד ישראל העוסק במעצר של ילדים פלסטינים. "פעולות אכזריות, לא אנושיות ומשפילות", כך מכנה הדוח מספר מקרים, בהם לטענת הכותבים כוחות הביטחון התעללו בשיטתיות בילדים. משרד החוץ: "נלמד את המסקנות"

ביקורת על ישראל. ארכיון (רויטרס)

ילדים פלסטינים שמוחזקים על ידי צה"ל נתונים להתעללות שיטתית שמפרה את החוק הבינלאומי - כך נטען בדוח סוכנות האו"ם יוניצ"ף שפורסם היום. על פי הדוח, 700 ילדים פלסטינים בגילאי 17-12 נעצרים, נחקרים ונאסרים על ידי כוחות הביטחון ב"גדה המערבית הכבושה" בכל שנה, לשון הדוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שבחנו מספר רב של מקרים, העלו אנשי הארגון דוגמאות שבהן צה"ל ביצע "פעולות אכזריות, לא אנושיות ומשפילות", שנוגדות לדבריהם החלטות בינלאומיות של שמירה של זכויות ילדים וכן שלא עומדות בקנה אחד עם חוקים נגד עינויים. עוד עולה כי מספר ילדים אף לקו במחלות בשל תנאים לא ראויים והתעללות מצד ישראל. המעצרים כללו "קשירת עיניים וידיים והתעללות פיזית ומילולית", נכתב. עוד צוין כי הקטינים, שרובם נעצרים בשל השלכת אבנים, סובלים מפגיעות פיזיות ואיומים במהלך החקירות שהם עוברים ולא מקבלים גישה לעורכי דין או למשפחתם.

יוניצ"ף חקרה על פי רויטרס יותר מ-400 מקרים שתועדו בשנת 2009, כמו גם דוחות שפורסמו על ידי כוחות הביטחון עצמם, ארגונים ממשלתיים ולא ממשלתיים. למרות הטענות הקשות, ישראל ערכה על פי הכותבים, מספר "שינויים חיוביים" בשנים האחרונות ביחס לקטינים הפלסטינים.

ישראל: "נלמד המסקנות ונפעל ליישומן"

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "ישראל הייתה שותפה לגיבוש החומרים של הדוח יחד עם הצוות המקצועי של יוניצ"ף. נציגי משרד החוץ וצה"ל קיימו מפגשים ודיונים עם נציגי הארגון במטרה משותפת למצוא דרכים לשיפור הטיפול בנושא הדוח".

עוד צוין כי ישראל תלמד את המסקנות ותפעל ליישומן תוך המשך שיתוף הפעולה עם הארגון. "יש לציין כי יוניצ"ף מברך על השיפור שחל בשנים האחרונות ביחס של מדינת ישראל כלפי הקטינים הפלסטינים המצויים במעצר ובהליכי שיפוט", לשון התגובה.